Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Gemma pomáhá deváťákům s otázkou, co dál

Stovky žáků devátých tříd řeší v současné době, co dál po absolvování základní školy. Výstava Gemma, která se konala v Novém Jičíně, jim představila střední školy a učiliště většinou z Moravskoslezského kraje, ale i ze Zlínska a Olomoucka.

Více než tři desítky středních škol a učilišť se v Novém Jičíně prezentovaly na přehlídce Gemma. Akce měla za úkol seznámit žáky posledních ročníků základních škol s nabídkou dalšího vzdělávání.

“Každoročně výstavu navštěvuje okolo 1 500 žáků a rodičů a myslím si, že v tom rozhodování může jenom pomoci, proto je tak i vysoká ta účast středních škol,” uvedl Petr Habrnál, ředitel KVIC Nový Jičín.

“Právě tady vybírám, hodně mě zajímá IT obor,,” přemítal jeden z deváťáků. “Já ještě netuším, na jakou školu bych mohla jít,” reagovala další školačka. “Přišla jsem se inspirovat, ale asi půjdu na zdravku nebo na pedagogickou školu,” přidala se spolužačka.

Velký zájem mezi mladou populací je stále o gymnázia.

“Pokud jde o šestileté studium, tak převyšuje až dvojnásobně naše možnosti, pokud jde o čtyřleté studium, každý rok jsme naplněni maximálně,” sdělil Patrik Kočí, zástupce ředitele, Gymnázium Nový Jičín.

Naproti tomu zástupci strojírenských a dalších řemeslných oborů hovoří jinak.

“Zájem žáků není až tak velký, jak bychom si přáli, protože zájem firem je obrovský,” řekl Jaromír Macháček, zástupce ředitele, Vítkovická střední průmyslová škola.

“Žáci málo chtějí pracovat odborně,” míní Pavel Blažek, Střední škola nábytkářská a obchodní, Bystřice pod Hostýnem.

Situaci nenahrává ani rekordně nízká nezaměstnanost, ta je na Novojičínsku 3,2 procenta.

“Tlak zaměstnavatelů především z oborů strojírenství, elektrotechniky a stavebnictví je v dané chvíli enormní, firmy lační po zaměstnancích,” uzavřel Zdislav Zima, ředitel Úřadu práce v Novém Jičíně.

Pozitivní je to, že velká část pracovních míst ve firmách je i pro absolventy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy