Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V evropském projektu spolupracuje i NJ školka

Je běžné, že ve vzdělávacích projektech Evropské unie figurují základní a střední školy. Naproti tomu je poměrně ojedinělé, když do těchto aktivit vstoupí školy mateřské. Konkrétně jedna z těch novojičínských teď zahájila spolupráci se školkou z Polska.

Novojičínská mateřská škola Máj se zapojila do projektu „Poznejme se!“, který je realizován v rámci Fondu mikroprojektů v Euroregionu Silesia. Jejím partnerem je 130 kilometrů vzdálená školka z polské Brzeznice. Ta teď přijela na první společnou akci - sportovní den.

“Mi se líbí, že se ty děti na nás přijely podívat,” míní jeden z českých předškoláků. “Já jim docela nerozumím, ještě neumím polsky,” posteskla si jedna z holčiček. “Trochu česky rozumím,” sdělil polský chlapec. “Dobrý den,” řekl česky jeho kamarád.

“Každý projekt něco přinese, jak pro nás, tak pro děti, tak pro rodiče. A získali jsme také 298 tisíc korun, které můžeme využít na společné aktivity,” uvedla Jarmila Šimurdová, ředitelka Mateřské školy Máj Nový Jičín.

Za projektové peníze školka koupila i tyto sportovní pomůcky, které bude dále využívat pro své děti. Smyslem zahraniční spolupráce je ale také u předškolních zařízení vzájemné poznání a výměna zkušeností.

“Díky projektu poznají děti nejbližší sousedy, jejich kulturu a jazyk. Učí se toleranci a my se seznamujeme s novými metodami,” doplnila Maria Koloch, Mateřská a základní škola Brzeznica (Polsko).

Projekt bude pokračovat dalším setkáním v únoru příštího roku opět v české školce. Na polskou stranu se přesune na Velikonoce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy