Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technické služby mají nový vůz na tříděný odpad

Město posiluje ekologické myšlení a pořídilo nový vůz na svoz tříděného a zejména biologického odpadu. V oblasti ochrany životního prostředí podporuje také motivací lidí k větší separaci. Například zdarma rozdává tašky na třídění plastů, papírů a skla.

Nový Jičín se stal před třemi lety skokanem v množství vytříděného odpadu v rámci Moravskoslezského kraje. Od té doby město neusnulo na vavřínech a ekologické myšlení považuje za jednu ze svých priorit. Před pár dny koupily technické služby nový vůz na svoz odpadu.

“Může se s tím samozřejmě vyvážet veškerý odpad, nicméně protože to bylo z operačního programu a získali jsme na pořízení příspěvek z ministerstva ve výši 25 procent, tak je to vyloženě na separovaný odpad,” uvedl Václav Bukovský, ředitel novojičínských Technických služeb.

Především by ale měl objemový prostor nového vozu, který je až 17 kubíků, plnit odpad biologický.

“My doufáme, že to trošičku pomůže navýšit množství toho tříděného odpadu, které bude možno dále využít, tedy v tomto případě biologický odpad. Vozidle lze ale použít také třeba na svoz plastů,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

“Svozové vozidlo stálo 5,3 mil korun a čtvrtinu tedy dalo ministerstvo,” upřesnil ředitel Technických služeb.

Technické služby aktuálně i s tímto novým disponují pěti svozovými vozidly. Stává se ovšem, že vzhledem k jejich stáří jsou někdy i dvě auta najednou mimo provoz.

“S tím, že některé jsou už ve stavu ne úplně dobrém, ale budeme tady toto nové vozidlo používat i pro běžný odpad, ale je tam jen určité množství, které se můžeme během roku v tomto vozidle odvézt,” sdělil Václav Bukovský.

To právě určují dotační pravidla.

Kromě této velké investice uvolnilo město finance i na další motivační akce.

“Měst opět nabízí začátkem roku 500 kusů tašek na tříděný odpad.v Tom balíčku je vždy jedna taška na plasty, papír a sklo. Tašky jdou velmi rychle na odbyt,” informoval místostarosta.

Novinkou ve třídění odpadu, která začala fungovat v průběhu loňského roku, jsou červené nádoby na sběr drobných kovů, které lidé ale mohou odvážet i přímo na separační dvůr.

“Je pravda, že lidé se do nich naučili nosit kovové odpady, ať už jsou to plechovky nebo i víčka od jogurt. Na druhou stranu jejich svoz je pořád ještě dost drahý, takže neplánujeme jejich navýšení. Situaci budeme dále sledovat a rozhodně je neplánujeme ze současných 6 lokalit stahovat,” řekl Ondřej Syrovátka (SZ).

Radnice dále také připravuje řadu akcí preventivního charakteru. Klasicky to bude Den Země, dobrovolnická likvidace černých skládek v rámci Uliďme svět, ukliďme Česko a také třeba 2. ročník bazárku nepotřebných věcí. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy