Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studánkovou trasu poškodila vichřice

Vichřice, která na konci roku prošla nad územím kraje, napáchala škody také na turistické studánkové trase v lokalitě Puntíku. Popadané stromy tu nejvíce poničily novou dřevěnou lávku. Klub rodáků, který trasu vybudovat, plánuje před sezonou opravu

Na revizi studánkové trasy, která se nachází na katastru místní části Žilina, se teď vydal předseda klubu rodáků a přátel města Pavel Wessely. Loni v květnu tu svépomocí postavili členové klubu novou lávku, na kterou dodal dřevo správce městských lesů. Nicméně prosincová vichřice polámala v její blízkosti asi 3 desítky stromů. Jeden z nich dopadl i na můstek.

“V podstatě ta konstrukce přežila, nicméně jsou tady škody, které teď budeme muset zlikvidovat, aby na začátku sezóny, minimálně na otevírání studánek, byl můstek zase v pořádku,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Podobnou škodu v této lokalitě kopce Punítk jako zdejší rodák Pavel Wessely nepamatuje.

“Určitě za 75 let tady nikdy takové škody takového rozsahu nebyly. Je ale také pravda, že celý tento prostor se tady změnil, původně tu byly pastviny a louky,” potvrdil předseda klubu rodáků.

Dřevěná lávka se nachází v místě Pstružího potoka, kde v minulosti bývala kamenná hráz. Tu zde pravděpodobně na počátku minulého století vybudovali majitelé okolních pozemků.

“Že tady vytvořili nějakou přehradu, to bylo pro mě kdysi velkým objevem. Ale ta přehrada, která sloužila pro zadržení přívalových vod a částečně jako můstek pro průjezd potahů padla údajně v roce 1957,” sdělil Pavel Wesely.

Sedmikilometrová trasa po zdrojích pramenité vody je vyznačena i na turistických mapách.

“Žiliňáci jsou hrdi, že na katastru je něco ojedinělého, což je sestava mnoha a mnoha studánek, z nichž asi dvanáct je stabilně udržovaných,” podotkl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.

Kromě opravy dřevěné lávky plánují rodáci na jaře ještě další větší zákrok, a to obnovit vedení zdroje pramenité vody do nejznámější studánky U křížku. To pravděpodobně poničily koně při svozu dřeva.

“Tady proti našim předpokladům v místě vedení vody, které jsme obnovili před pár lety, jezdí i koně. Na ty to nebylo dimenzováno a teď tu máme technický problém, vytéká nám mimo voda a také bychom to chtěli v letošním roce obnovit,” popsal situaci předseda rodáků.

“Takže teď se vlastně díváme, co je tu potřeba udělat a jakými stroje se tu dostaneme. Zásah bude určitě komplikovaný, protože tu není přístupová cesta,ale myslím, že se to bude dát zvládnout,” dodal předseda žilinského osadního výboru.

Vydat se na turistickou trasu po zdrojích pramenité vody, vytyčenou modrými značkami, můžete z horní části Žiliny v místech autobusové zastávka U partyzána. Rodáci zde plánují umístit i výraznější rozcestník.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy