Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kopřivnická Slovenská strela se dočká renovace

Legendární Slovenská strela se dočká renovace. Historický motorový vlak stojící v centru Kopřivnice by měl po obnově dokonce opět i jezdit. Majitel železničního vozu, společnost Tatra Trucks, získal na jeho záchranu 80 milionovou dotaci z Evropské unie.

Slovenská strela stojí před kopřivnickým Technickým muzeem. V létě odtud zmizí, aby se za zhruba dva roky vynořila v plné kráse před novým muzeem Tatra. To vznikne jako společný projekt automobilky, kraje a města Kopřivnice v bývalé tatrovácké slévárně.

“Před novým muzeem by měl vzniknout i prosklený pavilon, kde bude vystavena zrestaurovaná Slovenská strela. Strela bude zrekonstruovaná tak, aby byla skutečně pojízdná,” potvrdil informaci Andrej Čírtek, tiskový mluvčí TATRA TRUCKS.

“Po renovaci by to mělo být ve stavu, v jakém to bylo v roce 1936. S tím, že pokud by to mělo vyjet na koleje, tak to bude muset být doplněno o elektronické jednotky, které jsou dneska povinné pro všechna kolejová vozidla,” uvedl Radim Zátopek, kurátor Technického muzea Tatra.

Na opravu 80 let starého vlaku, který je národní kulturní památkou, přispěje Evropská unie dotací ve výši 80 milionů korun. Záchovné práce začnou ještě letos.

“V nejbližších dnech by mělo začít výběrové řízení na dodavatele restaurátorských prací pro strelu,” upřesnil tiskový mluvčí automobilky.

Předpokládané náklady na výstavbu celého muzea jsou vyčísleny na 123 milionů korun, část z toho vloží do projektu i Tatra. Otevření nového muzea a vystavení strely je plánováno na rok 2020.

“Pro ty fandy železnic, a to v rámci celého Československa, protože to byl československý vlak, takže máme fandy na Slovensku ale i po celé Evropě, takže pro ty to bude skutečně obrovská záležitost,” míní Radim Zátopek.

Slovenská strela byla na trati v letech 1936 až 1953. Do Kopřivnice se vrátila v roce 1960.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy