Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jánské Koupele jsou stále kulturní památkou

Jánské Koupele v Nízkém Jeseníku jsou chráněnou památkou. Toto stanovisko potvrdilo ministerstvo kultury. Nicméně komplex téměř 25 chátrá. Střídají se v něm vandalové, sprejeři a zloději.

Podlahy pokrývá koberec střepů, okna a dveře jsou vybité, stěny se rozpadají - to je žalostný pohled na památkově chráněný komplex Janské Koupele ve Starých Těchanovicích na Opavsku.

“Je to obrovská škoda. ten stav Janských Koupelí se nejvíce zhoršil tak za posledních pět let, to je úplně nejhorší,” uvedl Luděk Kozák (SNK), starosta Starých Těchanovic.

Éra lázeňství skončila v Jánských Koupelích v období první republiky. Během druhé světové války tu byl zajatecký tábor.

Poté komplex sloužily k rekreaci, od roku 1993 je opuštěný. Před dvěma lety se majiteli stali tenista Tomáš Berdych a opavský podnikatel Petr Lex. Požádali ministerstvo kultury o vyjmutí ze seznamu chráněných památek. To vydalo zamítavé stanovisko.

“Pokud by byla památková ochrana z lázeňského areálu sejmuta, tak by to byl nebezpečný precedent. Protože to, že se vlastník nestará o památku, neudržuje ji, tak ti nemůže být důvodem pro sejmutí památkové ochrany,” sdělil Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu, ÚOP Ostrava.

Podle názoru památkové péče je areál přes značnou míru zchátralosti stále opravitelný. Jiného mínění je starosta Starých Těchanovic.

“Obec se postavila za nové vlastníky, kteří chtěli celkovou demolici těch starých budov a výstavbu nového komplexu,” dodal Luděk Kozák.

Vyjádření majitelů lázeňského komplexu se nám získat nepodařilo.

Nahlásit chybu
Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail