Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tělesně postižení chtějí žít aktivně

Svaz tělesně postižených v Novém Jičíně má téměř 260 členů. Přestože se jedná převážně o starší lidi s problémy pohybového aparátu, nechtějí jen sedět doma. Organizace pro ně pořádá ozdravné pobyty, zájezdy a klubové aktivity

Největší příležitostí pro společné setkání je pro členy svazu tělesně postižených výroční schůze. Dozví se tu vše podstatné o aktivitách, které jim organizace nabízí. Ta letošní navíc rekapitulovala nejen poslední rok, ale uplynulé pětileté období.

“Hlavní nosný program je organizování ozdravných pobytů, klubová činnost, zájezdy, ale kromě toho se snažíme našim členům poskytovat i nějaké informace z té sociální oblasti, pokud se týká zákonů, vyhlášek a nařízení,” uvedl Jaroslav Kotas, předseda Svazu tělesně postižených, MO Nový Jičín.

Ozdravné pobyty pořádají dva ročně, vystřídá se na nich 80 lidí. Letos v červnu vyrazí na Prostřední Bečvu.

“Ty pobyty děláme tak, že tam lidé mají plavání, procedury, cvičení, čili je to takový klasický ozdravný pobyt, který by jim měl přinést upevnění zdraví,” zdůraznil Jaroslav Kotas.

“Město jejich aktivity podporuje, jsou to většinou samozřejmě senioři, tuším, že tento rok tam jde přes 41 tisíc korun. Je to dobře, že se o ně tato organizace takto postará,” sdělil Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Zdejší tělesně postižení udržují 17 let kontakty s podobným svazem ve slovenském Martině.

“Vyměňujeme si dvoudenní pobyty. Oni přijedou na konci května k nám, my pro ně připravíme nějaký poznávací výlet po okolí, a v červenci zase my jedeme do Martina,” doplnil předseda svazu tělesně postižených.

Organizace v Martině je ale rozdrobena do desíti menších svazků a rozdíl v činnosti je citelný.

“My máme trochu těžší spolupráci, i co se týká podpory města a získávání finančních prostředků. Nemáme prostory. Tu mají krásnou klubovnu, mají se kde vyžít. To nám chybí,” podotkla Marta Hrušková, předsedkyně Svazu zdravotně postižených, ZO Martin 7 (SR).

Nejvíce z 260 členů novojičínské organizace jsou lidé s postižením pohybového aparátu, dále osoby s civilizačními chorobami a se zrakovými vadami.  

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail