Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vodu z Kružberku pije Ostrava už 60 let

Nádrž Kružberk na řece Moravici je nejstarší ze sedmi vodních děl na severu Moravy. Přehrada dnes slouží především jako zdroj pitné vody. Asi milion obyvatel Ostravska z ní pije už 60 let.

Přehrada Kružberk se na řece Moravici na Opavsku začala stavět v roce 1948. Je to vůbec první údolní nádrž v povodí Odry.

“Původně bylo vodní dílo Kružberk postaveno pro dodávání vody pro průmysl,” informovala Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry.

Záhy bylo ovšem rozhodnuto, že účel nádrže bude změněn a už 60 let dodává pitnou vodu na Ostravsko. Z Kružberka tak pije asi milion lidí.

“I když má vodárenská nádrž Kružberk proti nádržím Šance a Morávka problematičtější povodí s více zatíženými zdroji znečištění, kvalita vody ve vody splňuje všechny požadavky, které musí být dodrženy u zdroje pitné vody,” uvedl Jiří Pagáč, generální ředitel Povodí Odry.

Kvalitu vody a celý chod vodního díla denně sleduje vedoucí hrázný Petr Zich. V době tání sněhu na horách má také pod kontrolou hladinu přehrady.

“ V současném období odpouštíme přehradu před jarním táním. Vidíme, že jsme odpuštěni asi metr a půl pod vodní hladinu,” doplnil Petr Zich, vedoucí hrázný nádrže Kružberk.

Aby se lidé mohli na vodní dílo, které funguje v přísném ochranném režimu podívat, pořádá Povodí Odry jednou ročně den otevřených dveří. Letos připadá na sobotu 24. března.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy