Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Křížová cesta v Bílovci je i naučnou stezkou

U Bílovce na Novojičínsku vznikla první novodobá křížová cesta pod širým nebem. Otevřena byla symbolicky na Velký pátek. Její rozměr je ale nejen duchovní. Sloužit má také k procházkám a relaxaci.

Nových 15 zastavení zobrazujících poslední hodiny Ježíše Krista lemuje cestu mezi Bílovcem a Bílovem, vede přes známé výletiště Hubleska. Ani uprostřed týdne tu nebyla o turisty nouze.

“Já jsem z Frýdku-Místku, jsem tu poprvé, je to opravdu pěkně udělané,” sdělil procházející muž.

“My jsme z Třince, Jablůnkova a Českého Těšína. Slyšeli jme o tom, že je tato křížová cesta čerstvě otevřena,” reagovala další skupinka turistů.

Iniciátorem Křížové cesty se před necelými třemi roky stal bílovecký starosta Pavel Mrva.

“Jeden důvod byl takový duchovní, to znamená v tom našem hektickém světě nabídnout občanům něco jiného než klasickou zábavu. Další důvod bylo využít už stávající turistickou trasu a třetí podpořit v Bílovci turistický ruch,” uvedl Pavel Mrva (ČSSD), starosta Bílovce.

Bílovecká křížová cesta svým pojetím odpovídá moderní industriální době, nicméně vychází z klasických kostelních maleb.

“Použili jsme jenom siluety postav, které jsme zasadili do betonové patky a doplnili kříž, který je symbolem Křížové cesty,” sdělila Tereza Hozová, projektantka, spoluautorka křížové cesty.

“Není to pouze projekt města Bílovce, ale je to také projekt obce Bílov, která poskytla zdarma pozemky a ukázala, jak mohou dvě obce spolupracovat na jednom projektu,” dodal bílovecký starosta.

Časem stezku ještě doplní informační tabule, lavičky a navigační systém, který turisty k místu lépe nasměruje.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy