Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín navštívila představitelka viktoriánské doby

V Novém Jičíně se konala netypická historická přednáška. Návštěvníky zavedla do viktoriánské Anglie - a přímo sama lektorka byla zosobněním této doby. Bohatě zdobené šaty s korzetem jsou jejím denním oděvem.

Šaty až po zem zdobené krajkou, v pase korzet a nezbytný klobouček. Takto dorazila na přednášku k novojičínské baště z Ostravy Kateřina Mrázková. Podobných oděvů z doby anglické královny Viktorie, které si sama šije, má plnou skříň. V riflích a triku ji nepotkáte.

“Já vlastně nemám doma nic jiného kromě tohohle, takže když opustím domov, tak mě lidé mohou vidět pouze takto,” pousmála se Kateřina Mrázková, obdivovatelka viktoriánské doby.

Viktoriánské éra ji ovládla natolik, že se stala jejím životním stylem.

“Tak uchvátilo mne všechno, celkově ten život v té době. Už takto žiji dlouho, zabývám se běžnou denní dobou ve viktoriánské éře, až třeba po svatby a také pohřebnictví,” vysvětila Kateřina Mrázková

“Ono se to zdá, že je nám to téma v Novém Jičíně vzdálené, ale kontakty s Velkou Británií byly v té době celkem bohaté. Především obchodní, ale také společenské a kulturní,” uvedla Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín.

Vliv viktoriánské Anglie v Novém Jičíně se dá vypozorovat třeba na architektuře.

“Místní stavitel Hugo Blum jel například studovat architekturu do Británie, především způsob, jakým tam stavěli rodinné domy a vily, tzv. dům v zahradě,” dodala pracovnice archivu.

Viktoriánské době se Kateřina Mrázková věnuje více než 10 let. S přednáškami navštěvuje zejména hrady a muzea.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy