Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Novojičínska získalo cenu Gloria musaealis

Muzeum Novojičínska je držitelem prestižního celostátního ocenění. Za výstavu Říše prastará, mocná i zkrocená získalo hlavní cenu Gloria musaealis. Soutěž vyhlašuje ministerstvo kultury.

Výstava Říše prastará, mocná i zkrocená s podtitulem les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací se v Žerotínském zámku v Novém Jičíně konala v loni. Vznikala dva roky, na výjimečném projektu spolupracovali historici muzea, archelogové, zoologové a botanici.

“V rámci těch jednotlivých tématických rovin jsme se zaměřili nejen na dokumentování proměn, jak se vlastně ten původní prales tady měnil a jak byl postupně obhospodařováván a v podstatě proměňován v ten klasický hospodářský les, ale současně nám šlo o interakci mezi člověkem a zvířetem,” vysvětlil Zdeněk Orlita, spoluautor výstavy.

Součástí expozice tak bylo zhruba 90 dermoplastických preparátů ptáků a savců a suché preparáty hmyzu.

“Ty preparáty ptáků patří mezi nejstarší sbírky Muzea Novojičínska, opravdu jsou staré přes sto let. Máme tady preparáty třeba z roku 1858,” doplnila Markéta Machová, spoluautorka výstavy.

Pro potřeby expozice vznikly také unikátní fotografie z beskydských přírodních rezervacích Razula, Salajka a Mionší. Snímky jsou obsaženy v katalogu, který výstavu dokumentuje.

“Byla vidět ta týmová práce, byly ze sta procent využity sbírky z depozitářů muzeí, což je hlavním posláním muzeí, jednak ty sbírky shromažďovat, odborně je zpracovávat a prezentovat, což se v tomto případě stoprocentně splnilo,” uvedla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

V příštím roce bude výstava opět k vidění, a to v pobočce muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy