Výstava Říše prastará, mocná i zkrocená s podtitulem les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací se v Žerotínském zámku v Novém Jičíně konala v loni. Vznikala dva roky, na výjimečném projektu spolupracovali historici muzea, archelogové, zoologové a botanici.
“V rámci těch jednotlivých tématických rovin jsme se zaměřili nejen na dokumentování proměn, jak se vlastně ten původní prales tady měnil a jak byl postupně obhospodařováván a v podstatě proměňován v ten klasický hospodářský les, ale současně nám šlo o interakci mezi člověkem a zvířetem,” vysvětlil Zdeněk Orlita, spoluautor výstavy.
Součástí expozice tak bylo zhruba 90 dermoplastických preparátů ptáků a savců a suché preparáty hmyzu.
“Ty preparáty ptáků patří mezi nejstarší sbírky Muzea Novojičínska, opravdu jsou staré přes sto let. Máme tady preparáty třeba z roku 1858,” doplnila Markéta Machová, spoluautorka výstavy.
Pro potřeby expozice vznikly také unikátní fotografie z beskydských přírodních rezervacích Razula, Salajka a Mionší. Snímky jsou obsaženy v katalogu, který výstavu dokumentuje.
“Byla vidět ta týmová práce, byly ze sta procent využity sbírky z depozitářů muzeí, což je hlavním posláním muzeí, jednak ty sbírky shromažďovat, odborně je zpracovávat a prezentovat, což se v tomto případě stoprocentně splnilo,” uvedla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.
V příštím roce bude výstava opět k vidění, a to v pobočce muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm.