Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chráněnci Effathy vyrábějí léčivé masti

Chráněné dílny v Novém Jičína rozšířily terapeutické aktivity. Začaly s výrobou léčivých mastí a marmelád. Byliny a ovoce, které používají, si také pěstují sami jejich zdravotně postižení klienti.

Prostorem chráněné dílny Effatha v domě Pod Lipami se linula intenzivní vůně několika druhů bylin. Klienti tu v rámci terapeutických aktivit vyrábějí léčivé masti - a stejně tak sezónně i marmelády. Zužitkovávají produkty, které sami i vypěstují.

“Aby viděli nějakou návaznost, že to je k něčemu, že všechno, co tam vypěstují, tak se dá potom spotřebovat a jakým způsobem,” vysvětlila Daniela Kotalová, sociálně terapeutické dílny Effatha.

“Stříhám přesličku do mastí,” pospal nám svou činnost jeden z klientů chráněných dílen. “Trhám levanduli,” přidal se další. “A tady je heřmánek, šalvěj a tymián,” dodali ostatní.

Léčivé masti z těchto bylin se dají použít na kloubní potíže, hojení ran nebo kožní problémy.

Klienti střediska Effatha, které funguje pod hlavičkou Slezské diakonie, prodávají své produkty většinou na různých jarmarcích.

“Peníze se potom použijí tam, kde je to potřeba. Buď je rozdělí Slezská diakonie tam, kde je to potřeba a nebo se nakupují nové materiály pro výroby, na které třeba nedosáhneme,” uvedla Daniela Kotalová.

V chráněných dílnách tu lidé s handicapy pracují také s keramickou hlínou, vyrábějí misky, květináče, pletou z proutí košíky a zvládají i další rukodělné práce.

“vyrábíme třeba i ruční papír, ze kterého pak děláme originální štítky právě na skleničky marmelád a mastí, a také různá přání a obrázky,” popsala další činnosti pracovnice dílny.

Sociálně terapeutické dílny střediska Effatha pomáhají dospělým lidem se zdravotním, nejčastěji mentálním postižením, zapojit se do pracovních činností. Lidé se zde také naučí být více soběstační a především se mohou seberalizovat. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy