Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchrana slavných vil se posunula o krok dále

Náročný proces záchrany slavných Hückelových vil má za sebou další krok. Odborná komise vybrala architektonickou studii, podle které by měla vzniknout projektová dokumentace.

Šest vyhlášených architektonických společností z České republiky a Rakouska předložilo hodnotící odborné komisi své vize podoby a využití první Hückelovy vily - Augustovy.

“Všechny práce byly velmi kvalitní. Posuzovalo se několik kritérií, samozřejmě architektonické hledisko a památkové zachování, dále funkčnost, bezbariérovost a samozřejmě i posuzování z hlediska veřejných prostranství okolí,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Rozhodujícím faktorem pro hlasování členů komise pak bylo také řešení dopravního napojení k vilám. Odborníci tedy radě města doporučili práci architekta Milana Obenause z Olomouce. Ten ve své studii zachovává pokud možno co nejvíce původních prvků, ale současně do vil  vnáší i citlivé moderní pojetí.

“Co i hodně rozhodlo u pana Obenause je to, že on nejvíce ze všech architektů řešil tu dopravu, která tam opravdu není jednoduchá. A řešil to také v propojení s lesoparkem,” zdůraznil starosta.

“Zasedání komise proběhlo tím způsobem, že jsme se všichni jednotlivě vyjadřovali k návrhům. Pro mě bylo překvapivé, že ta stanoviska se poměrně shodovala. Řekl bych, že ten názor byl téměř jednotný,” sdělil Pavel Bártek (SZ), radní Nového Jičína, člen poradního výboru.

Také podle Pavla Bártka hrálo v názorech komise podstatnou roli to, že vítězná studie ctí vazby na okolní prostor.

“Samozřejmě vazbu na tu druhou vilu, ale potom také propojení exteriéru vil na lesopark,a to v takové harmonii, ve které tento prostor původně existoval. takže si myslím, že to v budoucnu bude velmi cenná část města a čeká ji velká perspektiva,” doplnil Pavel Bártek.

Hlasování komise složené z kulturních pracovníků, architektů, památkářů a historiků musí ještě v srpnu potvrdit rada města. V září si bude moci vítěznou studii prohlédnout veřejnost a následně bude vyhlášena soutěž na zpracovatele projektové dokumentace. Ta bude vznikat téměř rok.

“V letech 2020 a dále by už mělo dojít k realizaci té první vily a dopravního napojení. V souladu s tím se budou průběžně realizovat záchranné a záchovné práce,” podotkl Jaroslav Dvořák.

Památkáři s projektantem budou už na podzim posuzovat, co z interiéru vzácných vil půjde a musí být zachráněno, a co už zub času a působení dřevomorky zachovat nedovolí.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail