Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vily by mohly být národní kulturní památkou

Hückelovy vily, o jejichž záchranu usiluje Nový Jičín, si přijel prohlédnout ministr kultury. Snahou města je získat finanční pomoc státu a zařadit komplex vil na seznam národních kulturních památek.

Hückelovy vily jsou nemovitou kulturní památkou. V roce 2014 město žádalo, aby bylo dědictví po rodině významných průmyslníků povýšeno na národní kulturní památku. Tím by mimo jiné získaly tyto objekty přístup k evropským dotacím. Dodnes ale z ministerstva kultury radnice neobdržela odpověď. Reakci teď slíbil současný ministr, který si vily přijel prohlédnout.

“Při prohlídce těchto vil člověk nabyde až skepse nad tím, co se může  během necelých 25 lety stát, pokud se o památku nestaráte,” reagoval Antonín Staněk (ČSSD), ministr kultury.

Ministr kultury na místě uvedl, že město ve snaze jejich obnovy podpoří.

“Samozřejmě se s vedením města budeme bavit o tom, jaká cesta by mohla vést k zařazení mezi národní kulturní památky. Oceňuji ty snahy, kde opravdu je spojení měst i kraje, kteří chtějí tu  památku zachránit, a není to jen jednostranný zájem. Já si myslím, že Hückelovy vily by mezi národní kulturní památky měly být bezesporu zařazeny. Už jen z toho důvodu, že se váží k významnému průmyslovému vzestupu města, k významným osobnostem, které byly mecenáši umění a všeho dalšího,” řekl ministr kultury.

Do pásma národní památkové ochrany by podle starosty měl být zařazen komplex všech čtyř Hückelových vil, včetně těch, kde je dnes mateřská škola a dětský domov.

“To nejsou jen tyto dvě vily, které jsou historicky nejcennější, ale i ty dvě vily, které patřily potomkům Augustina a Johanna Hückelových. Takže celý tento komplet by měl být národními kulturními památkami. Tyto vily vytvářely historii nejen Nového Jičína, ale celého kraje,” míní Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Vily Augustina a Johanna Hückela, postavené podle návrhu významného vídeňského architekta Otto Thienemanna, vlastnil do roku 2008 Moravskoslezský kraj. Město je před dvěma lety odkoupilo ve zdevastovaném stavu od soukromého vlastníka za 13,5 milionu korun.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy