Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město bude pravděpodobně řídit nová čtyřkoalice

Povolební vyjednávání v Novém Jičíně skončilo podpisem koaliční smlouvy čtyř politických subjektů. Radnici nově povedou hnutí ANO, Strana zelených, ODS a KDU-ČSL.

Koaliční smlouva je podepsána. Shodly se na ni čtyři politické subjekty - hnutí ANO, Strana zelených, ODS a KDU-ČSL. Dohromady mají v 29členém zastupitelstvu 17 mandátů.

“Ta souhra těchto čtyř stran se jevila i od prvopočátku a myslím si, že to, co jsme podepsali, má smysl,”uvedl Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011.   

“Pro nás bylo asi nejzásadnější úterní jednání, kde jsme asi šest hodin jednali o programových prioritách koalice. Nakonec se podařilo najít širokou shodu i u tak kontroverzního tématu, jako jsou Hückelovy vily, které pro nás bylo jedno z nejzásadnějších a které se do priorit nakonec také dostalo. Takže to nás přesvědčilo o tom, že koalice dává smysl a že jsme se do ní rozhodli vstoupit,” reagoval Ondřej Syrovátka, lídr SZ s podporou TOP 09, SNK-ED a STAN.  

“Programové průsečíky všech čtyř stran byly velké, takže až tak těžké najít ten kompromis nebylo. Pro nás zásadní, co se podařilo do programu prosadit, je otázka bydlení, podpora rodinné a bytové výstavby, podpora podnikatelského prostředí, podpora sportu, jak lidí, tak rekonstrukce sportovišť a sportovních zařízení ve městě,” sdělil Václav Dobrozemský, lídr ODS.

“Určitě podpora místních částí a jedno z našich hesel: Peníze do lidí a ne do betonu,” doplnil Jiří Adamec, lídr KDU-ČSL.

“Pro nás ty hlavní priority byly bytová výstavba, a také priorita dopravy. A to si myslím, že i ostatní politické strany měly ve svém programu,” přidal se lídr ANO.

Rozděleno je už také personální obsazení vedení města. Post starosty připadne hnutí Ano, měl by jím být Stanislav Kopecký, a dále získá ANO ještě dvě místa v radě.  Také Zelení budou mít v radě celkem tři pozice, z toho jednoho místostarostu Ondřeje Syrovátku. ODS bude mít ve vedení města 1. místostarostu, kterým bude Václav Dobrozemský. Za KDU-ČSL bude 3. neuvolněný místostarosta Marcel Brož, plus jeden radní.

Naopak do opozice vstupuje sociální demokracie, která vedla novojičínskou radnici posledních 8 let.  

“Nechci tomu říkat podraz, nechci to tak nazývat, ale je to tak, končíme tady. Ti neúspěšní se domluvili na ty úspěšné, takže to tak je. Díval jsem se do toho programového prohlášení, připadá mi to jako náš převzatý program. Ty projekty, které my jsme nastartovali za těch osm let, ty tady běží a jsou teď převzaty,” vyjádřil se Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Ustavující jednání zastupitelstva, které by mělo vše definitivně stanovit, je zatím plánováno na 1. listopadu.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy