Varhany žilinského kostela nahlodává červotoč

Téměř dvě stě let staré varhany rozeznívají kostel sv. Mikuláše v Žilině. Hudební nástroj ale nahlodává červotoč, má mechanické a konstrukční vady. Jaké jsou možnosti renovace zjišťoval odborník na varhany Jiří Krátký.

To je zvuk původních píšťal z varhan, které stojí v kostel sv. Mikuláše v Žilině. Ten je nejstarším chrámem v celém okrese, ve svých základech pochází z konce 14. století, a postupně prochází restaurátorským procesem.

“Varhany jsou jednou z posledních součástí našeho kostela, které by si tu opravu zasloužily. Navíc za dva roky bude těmto varhanám dvě stě let,” uvedl Jaroslav Perutka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Prohlédnout si monumentální hudební nástroj přijel organolog Jiří Krátký, tedy odborník, který se stará o varhany ve všech  kostelech ostravsko-opavské diecéze.

Varhany pochází z roku 1820 z dílny Fabiana Sebastian Staudinger z Andělských Hor. V ostravsko-opavské diecézi jsou jediné, které se z jeho tvorby dochovaly. A možná jediné vůbec. Jejich tvůrce byl posledním potomkem slavné varhanářské rodiny Staudingerů.

“To, co by mělo následovat, je podrobný průzkum, archivní průzkum a další práce, které by měly vyústit v nějaký projekt,co by se s těmi varhanami mělo dělat. Je tam aktivní červotoč a varhany mají i nějaké mechanické a konstrukční závady,” sdělil Jiří Krátký, organolog, Diecéze ostravsko-opavská.  

Podle velmi hrubého odhadu by kompletní renovace včetně vnější skříně mohla překročit i milion korun.

“Chtěli bychom oslovit ministerstvo kultury, kraj, město Nový Jičín a také farníky s tím, že také chceme přiložit ruku k dílu. Už máme na obnovu varhan přislíben benefiční koncert pana poslance Jurečky, který už tady několikrát hrál,”  reagoval Jaroslav Perutka.

“Tady tyto varhany mají s Novojičínskem společné i to, že jejich tvůrce Fabiana Sebastian Staudinger vyučil novojičínského varhanáře Jana Neussera, který stál u zrodu varhanářství v Novém Jičíně v 19. století. Jeho syn Karel Neusser tady potom vybudoval velkou továrnu na varhany, harmonia a kostelní nábytek. Varhanářství tady přežilo téměř do druhé světové války, takže je zajímavé, že v tomhle kostele jsou začátky toho novojičínského varhanářství,” dodal Jiří Krátký.  

Opravy žilinského kostela začaly před deseti lety odlitím nového zvonu. Poté byly restaurovány boční oltáře, lustry a další prvky interiéru.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 17.09. 2:14
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

UNISTAD spol. s r. o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč

Detail

Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Pars Komponenty s.r.o.
Nový Jičín
od 26 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků