To je zvuk původních píšťal z varhan, které stojí v kostel sv. Mikuláše v Žilině. Ten je nejstarším chrámem v celém okrese, ve svých základech pochází z konce 14. století, a postupně prochází restaurátorským procesem.
“Varhany jsou jednou z posledních součástí našeho kostela, které by si tu opravu zasloužily. Navíc za dva roky bude těmto varhanám dvě stě let,” uvedl Jaroslav Perutka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.
Prohlédnout si monumentální hudební nástroj přijel organolog Jiří Krátký, tedy odborník, který se stará o varhany ve všech kostelech ostravsko-opavské diecéze.
Varhany pochází z roku 1820 z dílny Fabiana Sebastian Staudinger z Andělských Hor. V ostravsko-opavské diecézi jsou jediné, které se z jeho tvorby dochovaly. A možná jediné vůbec. Jejich tvůrce byl posledním potomkem slavné varhanářské rodiny Staudingerů.
“To, co by mělo následovat, je podrobný průzkum, archivní průzkum a další práce, které by měly vyústit v nějaký projekt,co by se s těmi varhanami mělo dělat. Je tam aktivní červotoč a varhany mají i nějaké mechanické a konstrukční závady,” sdělil Jiří Krátký, organolog, Diecéze ostravsko-opavská.
Podle velmi hrubého odhadu by kompletní renovace včetně vnější skříně mohla překročit i milion korun.
“Chtěli bychom oslovit ministerstvo kultury, kraj, město Nový Jičín a také farníky s tím, že také chceme přiložit ruku k dílu. Už máme na obnovu varhan přislíben benefiční koncert pana poslance Jurečky, který už tady několikrát hrál,” reagoval Jaroslav Perutka.
“Tady tyto varhany mají s Novojičínskem společné i to, že jejich tvůrce Fabiana Sebastian Staudinger vyučil novojičínského varhanáře Jana Neussera, který stál u zrodu varhanářství v Novém Jičíně v 19. století. Jeho syn Karel Neusser tady potom vybudoval velkou továrnu na varhany, harmonia a kostelní nábytek. Varhanářství tady přežilo téměř do druhé světové války, takže je zajímavé, že v tomhle kostele jsou začátky toho novojičínského varhanářství,” dodal Jiří Krátký.
Opravy žilinského kostela začaly před deseti lety odlitím nového zvonu. Poté byly restaurovány boční oltáře, lustry a další prvky interiéru.