Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Torzo sochy v Muzeu Novojičínska má novou hlavu

Muzeum Novojičínska se postupně snaží restaurovat sbírky, které má ve svých fondech. Letos se podařilo opravit barokní sochu Panny Marie s Ježíškem. Chyběla ji celá hlava s korunou.

Více než tři sta kilogramů vážící kamenná socha Panny Marie s Ježíškem putovala do Nového Jičína z restaurátorské dílny ještě bez upevněné hlavy. O tu originální přišla už v době, kdy stála před Kapucínským klášterem ve Fulneku.  

“Tato socha se stala součástí našich sbírek už v 70. letech minulého století, bohužel byla v dost špatném stavu, byla bez hlavy. Dlouhá léta jsme se snažili o získání finančních prostředků, aby tato socha byla restaurována,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

To se podařilo letos díky dotaci Moravskoslezského kraje. Chybějící hlavu Panny Marie domodeloval akademický sochař Jakub Gajda.

“Vzhledem k tomu, že nám pan Polách poskytl docela kvalitní dobovou fotografii, ještě z doby, kdy socha stála před fulneckým klášterem, tak jsme měli alespoň základní obrysy té hlavy Panny Marie i s korunou,” sdělil Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor.  

Nová je také zdvižená ruka Ježíška. Socha pochází z doby kolem roku 1750, restaurátorské práce citlivě zachovaly patinu jejího stáří a podobu barokního díla.  

“Socha může být dále vystavována v podobě torza, protože  hlava je nasazovací. Takže když bude potřeba sochu prezentovat jako skutečný originál, tak se prostě může prezentovat i bez té hlavy,” dodal sochař.

Trvalé místo teď našla Panna Maria s Ježíškem ve vstupní části správní budovy Žerotínského zámku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy