Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně hořelo srdce pro Václava Havla

Před novojičínskou radnicí hořelo srdce pro Václava Havla. Prvního polistopadového prezidenta mohli lidé uctít zapálením svíčky, napsáním vzkazu a nebo si mohli na jeho počest vyhrnout kalhoty.

8. prosince uplynulo sedm let od úmrtí Václava Havla. Jeho památku uctili v těchto dnech také v Novém Jičíně. Před radnicí stojí dřevěné srdce, kolem kterého lidé zapalují svíčky.

“Od rána to hlásí v rádiu, kdo chce, může poslouchat,” reagoval muž procházející kolem pietního místa. “Já na něj vzpomínám vždycky v dobrém,” přidala se vedle stojící žena.

“Je to především pietní vzpomínka, takže lidé mohou zapálit svíčku tady u dřevěného srdce. Kdo to chce pojmout malinko recesisticky, může si vyhrnout kalhoty na památku inaugurace prezidenta v roce 1989,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Na budově radnice připomíná prvního polistopadového prezidenta vyvěšená plachta a také lidé mu tu mohou symbolicky zanechat poselství.

“Po celý den ve vestibulu radnice budou připravena srdíčka, na která mohou lidé napsat vzkaz pro Václava Havla a nebo mohou odpovědět na tuto otázku - Kdy podle vás zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí,” ukázala Kateřina Redlová, Odbor školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Vždycky bude nějaká ta pravda a vždycky bude nějaká ta lež. A vždycky bude láska a nějaká ta nenávist, ale jde o to, aby se ta láska s tou pravdou nedala,” našel odpověď Ivan Janík, spoluorganizátor akce.  

Samotné Masarykovo náměstí, kde pietní akce probíhala, Václav Havel jako prezident navštívil, a to v roce 1999, přesně 25. srpna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy