V Novém Jičíně hořelo srdce pro Václava Havla

Před novojičínskou radnicí hořelo srdce pro Václava Havla. Prvního polistopadového prezidenta mohli lidé uctít zapálením svíčky, napsáním vzkazu a nebo si mohli na jeho počest vyhrnout kalhoty.

8. prosince uplynulo sedm let od úmrtí Václava Havla. Jeho památku uctili v těchto dnech také v Novém Jičíně. Před radnicí stojí dřevěné srdce, kolem kterého lidé zapalují svíčky.

“Od rána to hlásí v rádiu, kdo chce, může poslouchat,” reagoval muž procházející kolem pietního místa. “Já na něj vzpomínám vždycky v dobrém,” přidala se vedle stojící žena.

“Je to především pietní vzpomínka, takže lidé mohou zapálit svíčku tady u dřevěného srdce. Kdo to chce pojmout malinko recesisticky, může si vyhrnout kalhoty na památku inaugurace prezidenta v roce 1989,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Na budově radnice připomíná prvního polistopadového prezidenta vyvěšená plachta a také lidé mu tu mohou symbolicky zanechat poselství.

“Po celý den ve vestibulu radnice budou připravena srdíčka, na která mohou lidé napsat vzkaz pro Václava Havla a nebo mohou odpovědět na tuto otázku - Kdy podle vás zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí,” ukázala Kateřina Redlová, Odbor školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Vždycky bude nějaká ta pravda a vždycky bude nějaká ta lež. A vždycky bude láska a nějaká ta nenávist, ale jde o to, aby se ta láska s tou pravdou nedala,” našel odpověď Ivan Janík, spoluorganizátor akce.  

Samotné Masarykovo náměstí, kde pietní akce probíhala, Václav Havel jako prezident navštívil, a to v roce 1999, přesně 25. srpna.
Věra Žůrková
Nový Jičín
od 19 500 Kč

Detail

Quick Agency 4all s.r.o.
Nový Jičín
od 16 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu