Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z participativního rozpočtu vzešel projekt Na Svinec

Spolek “Zážitky v pohybu” spustil projekt Na Svinec. Ten vzešel z participativního rozpočtu města. Jeho podstatou je zdravé “přátelské” soutěžení v počtu výstupů na Chatu Svinec.

Tzv. participativní rozpočet zavedla radnice poprvé v roce 2018. Vyčlenila na něj 200 tisíc korun a lidé mohli přicházet s vlastními nápady, co by si ve městě přáli zrealizovat.

“V tom hlasování uspěly jednak projekt Na svinec a projekt Hřiště pro malé i velké sviště. Ten druhý projekt se týká dětského hřiště vedle Educy a Základní škola Galaxie, které bude také přístupné veřejnosti,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Zatímco herní prvky na ulici Bohuslava Martinů se ještě dokončují, projekt na Svinec, který připravil spolek Zážitky v pohybu, už je spuštěný.

“Hlavní myšlenkou projektu je motivovat lidi k tomu, aby se pohybovali v přírodě a tím přispěli ke svému zdraví a spokojenosti,” sdělil Jiří Klein, spolek Zážitky v pohybu.

Podstatou nápadu je „přátelské soutěžení“ v počtu výstupů na Chatu Svinec za určité období, tedy od 1. ledna do konce roku 2019. Měří se elektronicky.

“Aby to vše fungovalo, vytvořili jsme webovou stránku, na které budou účastníci vidět své výsledky a pořadí, dále jsme museli zakoupit hardware, to znamená čtečky, na kterých se ti lidé registrují, že na ten kopec vystoupali,” vysvětlil iniciátor myšlenky.

Jedna čtečka otisků prstů je tedy umístěna na kopci na budově chaty.

Vydat se nahoru mohou lidé z jakékoliv strany. Pokud by chtěli v jednom dni absolvovat vrchol vícekrát, musí mezi jednotlivými výstupy provést kontrolní otisk na druhé čtečce. Ta je

na náměstí na budově Návštěvnického centra.

“Registrujeme každé pondělí od 16 do 18 hodin v AS Fitness v Hotelu Kalač. Zájemcům vezmeme otisky prstů, které se převedou na číselný kód a zašifrují se, aby se nedaly zneužít,” upozornil Jiří Klein.   

Zapojit se mohou všichni milovníci turistiky bez ohledu na věk a pohlaví. Rozdělení budou do pěti kategorií.

“Hlavní motivace je celoroční soutěž. Tři nejaktivnější z každé kategorie obdrží cenu, ta úplně největší pro absolutního vítěze jsou sportovní hodinky.  Pak je i další možnost, že každý, kdo vystoupá určitý počet výstupů, tak si zaslouží odměnu od laskavých partnerů. Takže si třeba může zajít na kávu do kavárny, na oběd nebo dostane dárkový balíček. Takže ta motivace je skutečně celoroční,”  doplnil člen spolku Zážitky v pohybu.

Součástí projektu budou také krátkodobé akce, jak zástupce spolku Zážitky v pohybu naznačil, může jít například o čtyřiadvacetihodinové výstupy a podobné výzvy. Podrobné informace mohou zájemci sledovat na webových stránkách www.nasvinec.cz.

Tento pilotní projekt, který vzešel z participativního rozpočtu města, pak může být také inspirací pro další Novojičíňáky.  

“V návrhu rozpočtu je opět 200 tisíc korun na participativní rozpočet, předpokládám, že ty podmínky budou podobné, nicméně dojde tam k určitým úpravám tak,aby ta realizace byla jednodušší jak ze strany úřadů, tak ze strany navrhovatelů,” uzavřel místostarosta Ondřej Syrovátka.

Druhý ročník participativního rozpočtu bude vyhlášen pravděpodobně v únoru.   

Nahlásit chybu




ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail