Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dary lidí do Tříkrálové sbírky byly rekordní

Letošní Tříkrálová sbírka skončila. Koledníci, kteří procházeli také ulicemi Nového Jičína, už jsou doma v teple a Charita sčítala výsledky.

V novojičínské Charitě už počítání peněz, kterými koledníci naplnili pokladničky Tříkrálové sbírky, skončilo. Vše proběhlo pod dohledem pracovníků finančního odboru městského úřadu.

“První se počítá za kasičku, protože asi každý chce vědět, kolik sesbíral. Potom se to počítá podle druhu bankovek a podle druhů mincí, abychom měli nějakou křížovou kontrolu, abychom se sešli,” popsala počítání Jana Holíková, finanční odbor MěÚ Nový Jičín.

Po necelých třech hodinách po rozpečetění pokladniček bylo jasné, že lidé tady byli opět štědří. Podařilo se vybrat téměř 345 tisíc korun, tedy zhruba o 20 tisíc více než v roce 2018.

”Podařilo se nám totiž, asi poprvé za téměř dvacetiletou historii koledování, až na malé výjimky opravdu vyslat koledníky do všech ulic v Novém Jičíně. Takže to bude asi ten důvod,” uvedla Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín.  

Ve své správě má Charita Nový Jičín dále obce Starý Jičín, Bernartice nad Odrou, Šenov u Nového Jičína a Kunín. Celkem za tuto oblast koledníci mezi lidmi vykoledovali téměř 680 tisíc korun. 35 procent výtěžku putuje na konto Charity Česká republika na mezinárodní projekty, 65 procent zůstává v místě.

“Budeme opět plnit projekty, které se nám osvědčují. Loni se nám osvědčil pilotní Fond kroužky, kdy jsme se rozhodli podporovat děti ze sociálně vyloučených rodin, které by si nemohly v rámci rodinného rozpočtu zaplatit nějakou volnočasovou aktivitu. Loni jsme podpořili asi 16 dětí a letos to bude, doufám, taky tak,” sdělila koordinátorka sbírky.

Na konto kroužky tedy zamíří zhruba 35 tisíc korun, dalších 60 tisíc odloží Charita na Fond humanitární pomoci.

To je takový fond, kdyby někdo vyhořel nebo se stala nějaká nepředpokládaní situace. Pak máme fond kompenzačních pomůcek. Ten je velmi využívaný, takže budeme dokupovat další polohovací postele, schodolezy a jiné pomůcky, které ještě v nabídce nemáme,” podotkla Markéta Brožová.  

O půjčování těchto pomůcek je mezi lidmi stále velký zájem a právě zde půjde největší část vybraných darů. Podíl z výtěžku pak získá i Rodinný klub Hnízdo a Charitní klub rukodělných prací určený osamělým lidem.

“A ještě bychom chtěli vyzkoušet jednu novinku. Rádi bychom vytvořili fond na okamžitou psychologickou pomoc,” dodala spoluorganizátorka sbírky.

Tu využijí klienti sociálních služeb Charity, kteří se ocitli v krizové životní situaci. Kompletní výsledky Tříkrálové sbírky a její využití je možné sledovat na stejnojmenných webových stránkách.

Závěrečnou tečkou za letošní dobročinnou akcí bylo poděkování koledníkům. Všech 470 jich bylo pozváno do Kina Květen, připraveny pro ně byly drobné dárky a česká pohádka.

Nahlásit chybu


K tématu