Rok 2019 připomene zejména výročí průmyslu

Nový rok s devítkou na konci bude v Novém Jičíně plný významných událostí. Týkat se budou především průmyslových továren. Výčet kulatých jubileí byl obsahem přednášky v klubu rodáků.

Zatímco uplynulý rok ve znamení osmičky přinesl výročí historicko-politická, ten letošní bude zejména o výročích historicko-hospodářských. Takto nastínil úvod své přednášky v klubu rodáků Karel Chobot.

“Jedny z nejstarších dat je rok 1539 a 1589, kdy byly dány cechovní artikule, jednak cechu ševcovského a cechu pekařského. Čili v podstatě budoucí, hodně budoucím, až v 19. století, živnostníkům,” uvedl Karel Chobot, člen Klubu rodáků a přátel města NJ.

Kulatá výročí oslaví dva velké průmyslové závody. V roce 1799 přišla do Nového Jičína z Fulneku rodina Hückelů a díky ní výroba klobouků píše v tomto městě 220 let své historie. Dále tomu bude 140 let, kdy Josef Rotter založil závod na výrobu svítilen pro vozy a kočáry, tedy pozdější bývalý Autopal. A kromě toho si připomeneme i výročí tiskáren.

“1849 přišel do Nového Jičína Johann Nepomuk Enders, který založil první tiskárnu. Pak v roce 1909 českou tiskárnu založila firma Kryl a Scotti. My z té dvojice pak už známe jen Kryla, což byl dědeček pozdějšího pěvce a barda Karla Kryla,” připomněl Karel Chobot.

Rok 1969 pak přinesl i politická témata, před 50 lety proběhla i v Novém Jičíně pieta za Jana Palacha.

“Zdejší studenti uctili tu památku 24. ledna tichým pochodem, který vyšel od gymnázia, prošel městem k zemědělské škole, kde proběhla tryzna. Šli nejen studenti, ale také kantoři,” sdělil člen klubu rodáků.

Stejný rok se tu v červnu konaly téměř týden trvající oslavy kulatých výročí zdejšího průmyslu - nejen zmíněného Tonaku, Autopalu, tiskařských závodů, ale také například plynáren, pivovaru Bocheta, Drustolu, Dřevoplastu.

Další výročí roku s devítkou na konci jsou také o osobnostech.

“V Novém Jičíně se narodil Julius Newald a především se stal starostou města Vídně. Nesmíme zapomenout na herce Freda Liewehra, oblíbenou postavu paní a dívek z období první republiky a meziválečného období,” pousmál se přednášející.

Za zmínku stojí určitě také to, že 25 let existence si připomene samotný Klub rodák a přátel města. Uplyne 20 let od uzavření tabákové továrny nebo 20 let od návštěvy prezidenta České republiky Václava Havla.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků