Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rok 2019 připomene zejména výročí průmyslu

Nový rok s devítkou na konci bude v Novém Jičíně plný významných událostí. Týkat se budou především průmyslových továren. Výčet kulatých jubileí byl obsahem přednášky v klubu rodáků.

Zatímco uplynulý rok ve znamení osmičky přinesl výročí historicko-politická, ten letošní bude zejména o výročích historicko-hospodářských. Takto nastínil úvod své přednášky v klubu rodáků Karel Chobot.

“Jedny z nejstarších dat je rok 1539 a 1589, kdy byly dány cechovní artikule, jednak cechu ševcovského a cechu pekařského. Čili v podstatě budoucí, hodně budoucím, až v 19. století, živnostníkům,” uvedl Karel Chobot, člen Klubu rodáků a přátel města NJ.

Kulatá výročí oslaví dva velké průmyslové závody. V roce 1799 přišla do Nového Jičína z Fulneku rodina Hückelů a díky ní výroba klobouků píše v tomto městě 220 let své historie. Dále tomu bude 140 let, kdy Josef Rotter založil závod na výrobu svítilen pro vozy a kočáry, tedy pozdější bývalý Autopal. A kromě toho si připomeneme i výročí tiskáren.

“1849 přišel do Nového Jičína Johann Nepomuk Enders, který založil první tiskárnu. Pak v roce 1909 českou tiskárnu založila firma Kryl a Scotti. My z té dvojice pak už známe jen Kryla, což byl dědeček pozdějšího pěvce a barda Karla Kryla,” připomněl Karel Chobot.

Rok 1969 pak přinesl i politická témata, před 50 lety proběhla i v Novém Jičíně pieta za Jana Palacha.

“Zdejší studenti uctili tu památku 24. ledna tichým pochodem, který vyšel od gymnázia, prošel městem k zemědělské škole, kde proběhla tryzna. Šli nejen studenti, ale také kantoři,” sdělil člen klubu rodáků.

Stejný rok se tu v červnu konaly téměř týden trvající oslavy kulatých výročí zdejšího průmyslu - nejen zmíněného Tonaku, Autopalu, tiskařských závodů, ale také například plynáren, pivovaru Bocheta, Drustolu, Dřevoplastu.

Další výročí roku s devítkou na konci jsou také o osobnostech.

“V Novém Jičíně se narodil Julius Newald a především se stal starostou města Vídně. Nesmíme zapomenout na herce Freda Liewehra, oblíbenou postavu paní a dívek z období první republiky a meziválečného období,” pousmál se přednášející.

Za zmínku stojí určitě také to, že 25 let existence si připomene samotný Klub rodák a přátel města. Uplyne 20 let od uzavření tabákové továrny nebo 20 let od návštěvy prezidenta České republiky Václava Havla.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy