Vlivnou osobností Nového Jičína byl od roku 1889 hrabě Adam Romer. S jeho významem pro tehdejší dění seznámil na přednášce návštěvníky Bašty Radek Polách z Muzea Novojičínska.
“Působil 24 let na velice významném postu okresním hejtmanství. Zasloužil se o vzestup hospodářské prosperity nejen města, ale celého okresu. A zúčastnil se jako osoba, patrně ta nejvyšší, významných událostí, mezi nimiž bylo i před 130 lety slavnostní otevření novojičínského Městského muzea,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
Adam hrabě Romer patřil k významnému šlechtickému rodu z oblasti Haliče. Přiženil se do známé rodiny Vetterů von der Lilie, majitelů zámku v nedaleké Nové Horce.
“Vzal si za ženu Elizabeth, dceru známého zemského místodržícího Felixe Vettra, která původně byla, dá se říci, dámou na dvoře císařovny Alžběty. Ta ji za služby dvorní dámy věnovala krásnou briliantovou brož,” podotkl pracovník muzea.
Za účasti Adama Romera se ve městě otevíraly školy, které z části spadaly pod správu okresního hejtmanství, mezi nimi to byla Dívčí škola na Tyršově ulici. A například byl také u toho, když se v roce 1902 na náměstí odhalovala socha císaře Josefa II. Ta pak kvůli odstarňování symbolů rakouské monarchie v roce 1920 zmizela.
“Jako okresní hejtman, jako jeden z nejvyšších představitelů tohoto správního celku, byl osobou par exellence, byl hrabětem, byl představitelem starobylé šlechty, která spojila svůj život s městem Novým Jičínem,” uzavřel Radek Polách.
Hrabě Romer působil v Novém Jičíně do roku 1904, kdy odešel na zemské místodržitelství v Brně a následně na své statky v Inwaldu u Bialsko Biale. Stále ale udržoval vztahy se svými přáteli a šlechtickými rody žijícími na území Novojičínska, a to až do roku 1938, kdy zemřel.