Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotografové z kurzu vystavují na Staré poště

Městské kulturní středisko připravilo výstavu snímků, které pořídili absolventi kurzu fotografování. Prezentace jejich prací nese název Postřehy.

Ve výstavní prostory se tentokrát proměnila kavárna v nejvyšším patře Staré poště. Městské kulturní středisko zde připravilo prezentaci prací absolventů kurzu fotografování.

“Fotokurz, který začal loni v říjnu, měl celkem deset lekcí po třech hodinách. Aby absolventi kurzu viděli nějaké výsledky, aby se mohli pochlubit své rodině, známým, přátelům, tak jsme zorganizovali toto slavnostní zahájení výstavy,” uvedla Lenka Domitrová, MěKS Nový Jičín.

Lektorem kurzu je Aleš Holiš, fotografování je jeho dlouholetý velký koníček, současně se ale stále vzdělává v moderních trendech.

“Já jsem fotil už někdy v 80tých letech, pět let jsem pracoval jako reprodukční fotograf v sítotiskovém provozu a trávil jsem spoustu času ve fotokomoře. Před třemi lety, když jsem odešel do penze, tak jsem se začal věnovat více digitální fotografii. Tři roky chodím na univerzitu třetího věku do Opavy, kde studujeme digitální fotografii,” prozradil o sobě Aleš Holiš, lektor kurzu fotografování.   

Výhody digitální fotografie vidí především v rychlosti prezentace, pocitově je mu ale stále bližší klasická fotografie

“Digitální fotografie je uspěchaná. Taková ta poklidná tvorba u filmové fotografie se vytratila. Já fotím ještě na středoformát, kde na svitku mám osm snímků, takže si to člověk musí rozmyslet, než to zmáčkne,” míní Aleš Holiš.

Ve fotokurzu se snaží jeho účastníkům předat zejména základní principy, zaměřuje se především na vysvětlení tzv. expozičního trojúhelníku.

“Na práci se světlem, s kompozicí, aby ta fotka měla nějakou formu a nebyly to jenom takové cvaky, aby ta fotka měla nějakou estetickou hodnotu. Aby se o té fotce přemýšlelo už než se zmáčkne spoušť,”sdělil lektor kurzu fotografování.   

Do kurzu se například přihlásil Jiří Režný, který fotografie používá také při své práci při tvorbě webu a e-shopu. Na výstavě prezentoval čtyři své snímky.

“Mám tady čtyři fotografie. Provedeny byly barevně, ale nakonec jsou převedeny do černobílé verze. Jsou to Pustevny a Žerotínský zámek. Jsou zpracovány z barevné verze do černobílé a to proto, že ta černobílá kompozice vychází lépe než v barvě. Je tam pěknější prokreslení, alespoň tak já jsem to vnímal,” popsal své fotografie Jiří Režný, absolvent kurzu fotografování.

Fotokurz pořádalo městské kulturní středisko třetím rokem. Výstava prací jeho absolventů potrvá v kavárně na Staré poště do konce února.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy