Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Myslivci se rozrostli o nové držitele loveckých lístků

Zkoušky z myslivosti se konají jednou ročně a jsou podmínkou toho, aby zájemce získal lovecký lístek. U okresního mysliveckého svazu v Novém Jičíně je letos skládala více než dvacítka uchazečů.

Petra Chromická se v žerotínském zámku postaralo o slavnostní úvod mysliveckých zkoušek, vzápětí sama usedla před zkoušející senát, aby zúročila svou dlouhodobou přípravu a získala lovecký lístek.

“Největší práce asi ten rok, kdy člověk má povinnost být v daném spolku, chodí na kurzy a snaží se seznamovat se zvěří,” uvedla Petra Chromická, uchazečka o lovecký lístek.  

Závěrečné myslivecké zkoušky skládalo v Novém Jičíně 24 adeptů. Zvládnout museli sedm předmětů.

“Tak já se domnívám, že jsem prošel. Nevím, jestli to bylo na jedničku, ale snad na dvojku nebo na trojku to mohlo být,” sdělil Bohumil Jahn, uchazeč o lovecký lístek.

“Velký důraz klademe na právní předpisy, na bezpečné zacházení se zbraněmi. Dále je to samozřejmě zoologie, péče o zvěř, kynologie,” vysvětlil Ladislav Raffai, předseda Okresního mysliveckého spolku v Novém Jičíně.

Konkrétně při zkoušce ze zbraní a střeliva musí uchazeči prokázat znalosti z nejčastěji používaných zbraní v myslivosti, moderní trendy a také historii.

“Z těch nejzajímavějších jsou tady tyto lankasterky, to poznáte podle těch kohoutků. Jak vidíte, je to krásně vyřezávaná zbraň s krásným kováním, to už je historická zbraň,” ukázal něco ze své sbírky Richard Marek, zkušební komisař.

Aby mohli i se zbraní vyrazit do lesa, potřebují myslivci samozřejmě zbrojní průkaz a ostrý nácvik střelby.

“Snažíme se do nich dostat co nejvíce ze střelecké praxe, protože když pak přijdou na ty hony, stává se, slyšíme o tom, že se myslivci postřelí. Pokud ale opravdu trénují na střelnici, tak se to nestává,” upozornil Richard Marek.

Uchazeči o lovecký lístek musí být starší 15ti let. Ke zkouškám se mohou přihlásit po roční praxi v honitbách a tříměsíčním přípravném kurzu.

“V rámci okresu Nový Jičín mohu říci že stavy těch adeptů jsou celorepublikově vyšší. Tento trend trvá zhruba šest sedm let, kdy se počet adeptů pohybuje nad dvacet až kolem třiceti, což je republikový unikát. Samozřejmě jsme rádi, proto, aby nám tento stav nepoklesl, pracujeme i s mládeží,” konstatoval Miroslav Kloss, Okresní myslivecký spolek v Novém Jičíně.  

Šest ze 24 uchazečů nakonec u přísné zkoušky neobstálo a v dubnu budou mít možnost vykonat opravu. Nejúspěšnější byly dvě ženy, které prospěly s vyznamenáním, trubačka Petra Chromická dokonce ve všech sedmi předmětech.

Úspěšné absolventy na místě ocenil také 90 Zdeněk Pilich, který byl dlouhá léta předsedou novojičínských myslivců.

“Já sám jsem dělal zkoušky před 72 lety, takže mám porozumění a vím, jak to dnes u těch mladých v jejich vědomí je, když se chystají na ty zkoušky. Dnes mám devadesát let a pracuji i nadále ve prospěch přírody a myslivosti,” prohlásil Zdeněk Pilich, čestný předseda Okresního mysliveckého spolku v Novém Jičíně.   

V letošním roce o sobě dají myslivci výrazně vědět ještě výjimečnou celorepublikovou soutěží.

“Plánujeme vrcholnou kynologickou akci, je to mistrovství České republiky ohařů, je to opravdu akce na nejvyšší možné úrovni,” informoval Ladislav Raffai, předseda Okresního mysliveckého spolku v Novém Jičíně.

Dvoudenní mistrovství proběhne na zdejších honitbách na přelomu srpna a září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy