Město otevřelo téma pomoci duševně nemocným

V České republice dochází k transformaci psychiatrické péče. V Novém Jičíně se na toto téma konalo diskusní fórum. Zahájilo debatu o připravenosti ambulantních služeb poskytovat duševně nemocným lidem více pomoci v terénu.

Změna v oblasti péče o duševně nemocné má mimo jiné směřovat ke snížení počtu lůžek v psychiatrických nemocnicích. Na tuto situaci musí zareagovat také terénní ambulantí služby s místní působností.

“Cílem toho dnešního jednání je zanalyzovat tu situaci v oblasti zdravotně-sociální  a vydefinovat nějaké potenciální možnosti péče o tyto lidi v území Nového Jičína,” sdělila Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Město se budu snažit využít zejména potenciál stávajících poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb.

“Jsou zde pozváni lidi z obalsti zdravotnictví, přijdou mezi nás naši psychiatři, dále i lidé s duševním onemocněním, kteří budou hovořit o svých potřebách, zástupci poskytovatelů sociálních služeb, veřejní opatrovníci. Všichni ti, kteří mají k danému tématu co říct,” dodla vedoucí sociálního odboru.   

Lidem s psychickými problémy a s duševním onemocněním se věnuje například sociální rehabilitace RÚT, kterou zřizuje Slezská diakonie. Pomáhá jim začlenit se do společnosti a pokud to lze, najít zaměstnání.

“V tuto chvíli určitě naše služba je personálně poddimenzovaná, máme v podstatě pouze dva pracovníky v přímé péči. A víme, že ta personální kapacita nestačí,” podotkla Gabriela Lhotská, vedoucí Sociální rehabilitace RÚT Nový Jičín.

   

“Jsem spíše zvědavá, co nám tato diskuze přinese. samozřejmě my poskytujeme i osobní asistenci, která je určena i osobám s duševním onemocněním,” uvedla Věra Jurková, Centrum pro zdravotně postižené MSK.

Lidem s psychickým postižením je oporou například také služba JINAK. Díky její asistenci mohou žít mimo ústav ve své domácnosti.  

“Pro nás to znamená to, že už v tuto chvíli vstupujeme do jednání s obcemi a Moravskoslezským krajem a bavíme se o navýšení kapacity právě v návaznosti právě na transformaci psychiatrické péče,” reagovala Kateřina Krčmářová, sociální služba JINAK.

Počty diagnóz duševního onemocnění se v naší populaci stále zvyšují. Podle informací Národního ústavu duševního zdraví je jeden z 25 dospělých lidí osobou s psychickým onemocněním.
30. výročí sametových událostí

17.11. 14:00 - 15.11. 0:50
Nový Jičín, Masarykovo náměstí , Nový Jičín

Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 15.11. 0:50
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 170 000 Kč do 200 000 Kč

Detail

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků