Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město otevřelo téma pomoci duševně nemocným

V České republice dochází k transformaci psychiatrické péče. V Novém Jičíně se na toto téma konalo diskusní fórum. Zahájilo debatu o připravenosti ambulantních služeb poskytovat duševně nemocným lidem více pomoci v terénu.

Změna v oblasti péče o duševně nemocné má mimo jiné směřovat ke snížení počtu lůžek v psychiatrických nemocnicích. Na tuto situaci musí zareagovat také terénní ambulantí služby s místní působností.

“Cílem toho dnešního jednání je zanalyzovat tu situaci v oblasti zdravotně-sociální  a vydefinovat nějaké potenciální možnosti péče o tyto lidi v území Nového Jičína,” sdělila Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Město se budu snažit využít zejména potenciál stávajících poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb.

“Jsou zde pozváni lidi z obalsti zdravotnictví, přijdou mezi nás naši psychiatři, dále i lidé s duševním onemocněním, kteří budou hovořit o svých potřebách, zástupci poskytovatelů sociálních služeb, veřejní opatrovníci. Všichni ti, kteří mají k danému tématu co říct,” dodla vedoucí sociálního odboru.   

Lidem s psychickými problémy a s duševním onemocněním se věnuje například sociální rehabilitace RÚT, kterou zřizuje Slezská diakonie. Pomáhá jim začlenit se do společnosti a pokud to lze, najít zaměstnání.

“V tuto chvíli určitě naše služba je personálně poddimenzovaná, máme v podstatě pouze dva pracovníky v přímé péči. A víme, že ta personální kapacita nestačí,” podotkla Gabriela Lhotská, vedoucí Sociální rehabilitace RÚT Nový Jičín.

   

“Jsem spíše zvědavá, co nám tato diskuze přinese. samozřejmě my poskytujeme i osobní asistenci, která je určena i osobám s duševním onemocněním,” uvedla Věra Jurková, Centrum pro zdravotně postižené MSK.

Lidem s psychickým postižením je oporou například také služba JINAK. Díky její asistenci mohou žít mimo ústav ve své domácnosti.  

“Pro nás to znamená to, že už v tuto chvíli vstupujeme do jednání s obcemi a Moravskoslezským krajem a bavíme se o navýšení kapacity právě v návaznosti právě na transformaci psychiatrické péče,” reagovala Kateřina Krčmářová, sociální služba JINAK.

Počty diagnóz duševního onemocnění se v naší populaci stále zvyšují. Podle informací Národního ústavu duševního zdraví je jeden z 25 dospělých lidí osobou s psychickým onemocněním.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy