Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Román Páté přikázání se odehrává v Novém Jičíně

V Žerotínském zámku byl pokřtěn historický román, jehož děj se odehrává v Novém Jičíně. Autorem knihy Páté přikázání je zdejší rodák. Příběh s milostnou zápletkou zasadil do období 30leté války.

Milostný příběh dvou mladých lidí na pozadí počátku 30leté války - to je děj knihy Antonína Polácha - původem novojičínského lékaře žijícího v Rakousku. Těžiště historického románu Páté přikázání je zasazeno právě do Nového Jičína.

“Ty dvě hlavní postavy románu jsou samozřejmě vymyšlené, ale všechny ostatní, které tam jsou, jsou skutečně historické, ať už se jedná o české šlechtice, moravské politiky a také o místní novojické politiky starosty, konšely, ti všichni jsou historicky doloženi,” uvedl Antonín Polách, lékař a spisovatel.  

Křest knihy se odehrál v sídle muzea v Žerotínském zámku, tedy v místě, kde autor mimo jiné také shromažďoval pro své literární dílo podklady.

“Byl po léta v čilém kontaktu a veškeré Novojičínské reálie a jeho okolí v té knize najdeme,” podotkla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

 

Příběh lásky je konkrétně zasazen do víru krvavé bitvy v roce 1621, která se v Novém Jičíně odehrála a dodnes je nazývána Strašnou řeží.

“To byla bitva, která se zapsala do dějin tohoto města, protože památka na tuto bitvu je stále přítomna a to je Španělská kaple. Ta bitva je také propojena, jak i kniha naznačuje, s kunínským zámkem. Protože tu noc před bitvou trávil budoucí vítěz hodokvasem s prvním zámeckým pánem Cetrišem a první obětí té bitvy se stal paradoxně právě zámecký pán, který tento hodokvas nepřežil,” dodal Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín.

Román Páté přikázání je v pořadí 11 knihou Antonína Polácha. Historie a literatura jsou  jeho celoživotními zálibami.

“Já jsem se o dějepis zajímal od mých asi 15 let. Vlastně jsem původně chtěl jít studovat historii, ale nějakými osudovými změnami jsem se dostal na medicínu a historie zůstala mým celoživotním koníčkem. A literatura… vždycky jsem  rád četl a už na studiích jsem se zúčastňoval literárních soutěž, které jsme většinou vyhrával, takže jsem usoudil, že zřejmě to nedělám tak špatně. A tak se tyto dva proudy, historie s literaturou spojily, a začal jsem psát historické knihy,” vysvětlil Antonín Polách.

Děje svých románů zařadil například do období Perské říše, Cyrila a Metoděje, Krále Zikmunda, Elišky Rejčky a postupně se dostal až do 17. století, kde se také odehrává  Mefistův rukopis, který zavede čtenáře do astrologicko-alchymistického prostředí. Jeho díla najdeme také na pultech zdejších knihkupců.

“Určitě podporujeme regionální autory, pana Polácha známe delší dobu, spolupracujeme s ním a jeho romány jsou čtiví a čtenáři vyhledávané,” potvrdila Jana Fialová, majitelka knihkupectví.

Jak v Novém Jičíně skončila zmiňovaná bitva z roku 1621 je všeobecně známo. Jak na jejím pozadí dopadl příběh zakázané lásky Lukáše a Anny musí čtenáři zjistit sami.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail