Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vzpomínkové putování od Masaryka ke Krylovi

Putováním od pamětní desky na náměstí ke kamennému pomníčku v parku si lidé připomněli výročí dvou osobnosti. Narození Tomáše Garrigue Masaryka a úmrtí Karla Kryla, jehož život byl spjat i s tímto městem.

Tomáše Garrigue Masaryka připomíná v Novém Jičíně, jako v mnoha jiných městech,  stejnojmenné náměstí a pamětní deska. Právě tady se lidé v den výročí narození státníka 7. března setkali. Odtud pak putovali do Janáčkových sadů, kde památku Karla Kryla, jehož rodina v tomto městě žila a vlastnila tiskárnu, uchovává prostý kámen. Písničkář a buřič zemřel  3. března před 25 lety.

“Karel Kryl byl velký malý muž, malý postavou, velký srdce,” uvedl na místě jeden z pořadatelů akce Miroslav Urban z Novojičínské otevřené společnosti.   

“Karel Kryl měl velkou vizi, viděl hodně do budoucnosti, měl obrovský přehled,” vyjádřil se Martin Miki Zábranský, písničkář.

“Ke Karlu Krylovi nemám nějaký úplně nejlepší vztah ve smyslu toho, že bych byl jeho obdivovatel, ale jsem rád, že tu dnes ty jeho písničky zazněly a bylo to moc pěkné,” reagoval Martin Gazda (TOP 09),  radní Nového Jičína.

“Já jsem Karla Kryla nikdy nepotkal, i když jsem spolupracoval se Svobodnou Evropou už potom tady v České republice a s ředitelem Svobodné Evropy Pavlem Pecháčkem. A ten mi vyprávěl o Karlovi velmi často. Zmiňoval se o tom, že bylo téměř nemožné s ním profesionálně pracovat, protože byl místy až nesnesitelný ve svých soudech a kritice. Ale všechno to vycházelo z toho, že Karel Kryl viděl strašně daleko a věděl tyhle věci a strašně ho to trápilo a proto byl takový,” podělil se se vzpomínkou Lubomír Sazovský, Novojičínská otevřená společnost.

“Já jsem se setkal a Karlem Krylem, když jsem tady v Novém Jičíně zakládal Občanské fórum,” podotkl Miroslav Urban.

Ve stejném parku, kde leží na Krylovu památku tento kámen, stojí i kostel Nejsvětější Trojice. Právě ten byl podle slov Miroslava Urbana, v době komunismu ve zdevastovaném stavu, tím “rozmláceným kostelem” z písničky Anděl.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy