Dětská mozková obrna je jakýkoliv stupeň pohybového postižení dítěte. Už při vstupu do auly novojičínské radnice si i nezasvěcení mohli udělat o diagnóze obrázek, a to díky fotografiím Jindřicha Štreita, který byl na akci Držíme spolu jedním z diskutujících.
“Nejdůležitější je vztah rodiny k tomu dítěti a vztah státu k této rodině,” uvedl Jindřich Štreit, fotograf, sociolog a pedagog.
“Můj osobní příběh začal před dvanácti lety, kdy se můj syn topil v bazénu a zůstal v tom nejtěžším stavu vegetativní kómy. Dvanáct let se o něj starám a při tom jsem poznal různé zapeklitosti zdravotnictví a sociálního systému,” vyjádřil se Miloš Svoboda, předseda Asociace rodičů dětí s DMO.
Nabídky rehabilitační péče se podle diskutujících zkvalitnily, nicméně přístup k novým moderním metodám je pro rodiče finančně náročný, a také chybí širší síť odlehčovacích služeb.
“Dětí s dětskou mozkovou obrnou a podobnými stavy stále přibývá a je potřeba otevřít diskuzi mezi rodiči, zástupci vedení měst, aby věděli o tom, co ty rodiče tíží,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel Nového Jičína, organizátor akce.
“Řekněme si komplexně tento problém nebyl asi zcela úplně řešen a proto jsem rád, že se toto téma otevírá reagoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro sociální oblast.
Například novojičínská radnice řeší tuto problematiku svým komunitním plánem a finanční podporou sociálních a zdravotních služeb a nabízí také potřebným lidem bezplatnou právní pomoc.