Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tyršova škola hostila děti ze Slovenska a Chorvatska

Žáci Základní školy Tyršova se v rámci evropského projektu setkali s chorvatskými školáky, jejichž kořeny sahají do České republiky. Vedle hlavní angličtiny tak našli společnou řeč i ve slovanských jazycích.

Hlavním jazykem projektu Erasmus + Partnerství je angličtina, nicméně v Základní škole Tyršova zněla mezi dětmi stejně intenzivně i čeština a slovenština. Dalšími účastníky evropského setkání byly školy z Kremnice a chorvatské Končanicy.

“My jsme česká menšina, která se přistěhovala do Chorvatska asi před 200 lety a máme na Daruvarsku dvě české školy. My jsme z končinské školy a máme asi sto třicet žáků,” vysvětlila Tina Varat, učitelka základní školy v chorvatské Končanicy.

Účast v projektu tak chorvatská strana brala i jako možnost osvěžit si současnou češtinu a poznat kraj svých předků.

“Rozumím všemu, ale je to jiné. Je vidět, že nejsme z Česka, že jsme z Chorvatska,” pousmála se chorvatská školačka. “Mám tu nové kamarády, jsou vtipní a každý se jinak vyjadřuje, to je na tom to nejlepší. Ale i město bylo krásné,” sdělila slovenská účastnice projektu. “Byla tady zábava, našla jsem si dobré kámoše,” reagovala žákyně novojičínské školy.

    Školáci strávili v Novém Jičíně pět dnů, většinu času poznávali pamětihodnosti a turistické atraktivity. “Výstupem tohoto setkání byl videoprůvodce Nového Jičína. Celý ten projekt je věnován mapování a stopování společného kulturního a přírodního dědictví. Protože je Nový Jičín krásné historické a kulturní město, tak jsme chtěli, aby tady děti poznaly tu kulturní část. Musely si o městě něco nastudovat a také se musely naučit pracovat s technikou, točily na tablety,” uvedla Hana Zapletalová, učitelka ZŠ Tyršova, Nový Jičín.  

Do projektu chtěla původně Základní škola Tyršova zapojit školská zařízení z partnerských měst Nového Jičína  Podařilo se to poutze v případě jednoho - právě slovenské Kremnice.

“My jsme ještě v projektu Erasmus nebyli, je to pro nás první příležitost. Jsme tu hlavně kvůli dětem, aby viděly něco nového, viděly kus světa. Aby trošku vyšli ven z našeho malého městečka Kremnica,”podotkla učitelka Ivana Horvátová, Kremnica (Slovensko).

Evropský program, ve kterém pracují  žáci 6. a 7. tříd, bude pokračovat u našich východních sousedů.  

“Na Slovensko pojede osm našich studentů v listopadu roku 2019. Tam bude téma cizí jazyk, vlastně naše společná řeč, protože jsme všichni Slované a opravdu tu řeč máme velmi podobnou,” uzavřela hana Zapletalová z novojičínské školy.

Závěrečné setkání se v červnu roku 2020 uskuteční v Chorvatsku. Žáci tří partnerských škol se rozloučí bádáním nad přírodním bohatstvím svých zemí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy