Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Houslová soutěž “O cenu Václava Krůčka”

Základní umělecká škola pořádala prestižní houslovou soutěže O cenu Václava Krůčka. Zúčastnily se jí děti z České republiky, Slovenska a Polska.

Do čtvrtého ročníku mezinárodní houslové soutěže O cenu Václava Krůčka se přihlásilo 50 účastníků z České republiky, Slovenska a Polska. Mladí houslisté svedli souboj svých talentů a píle v 7 kategoriích od 8 do 16 let.

“Soutěž de facto vzdává hold nejvýznamnějšímu metodikovi houslové hry Václavu Krůčkovi druhé poloviny 20. století, který je stále žijícím autorem mnoha děl pro děti. Václav Krůček s námi navrhl design soutěže a spolupracoval s námi při realizaci té myšlenky,” uvedl Jan Machander, ředitel ZUŠ Nový Jičín.

Soutěžící si mohli nastudovat libovolný repertoár, bez omezení stylového období, a museli jej předvést zpaměti.

“Přivedl mě k tomu děda a hraju asi šest let,” sdělila Karolína Singhová, ZUŠ Biskupská, Praha. “Já hraju asi pět let, prostě jsem chtěl hrát na nějaký hudební nástroj a vybral jsem si housle,” přidal se Ondřej Dostál, ZUŠ Jožky Matěje Brušperk.  

“Hra na housle patří k těm nejtěžším hudebním oborům, je to jeden z nejnáročnějších nástrojů, zejména v těch začátcích, a je opravdu obdivuhodné, kolik dětí se zde sjíždí. Je to úžasné, kolik je talentovaných dětí, které hrají na housle,” podotkl Štěpán Graffe, předseda poroty.  

Smyslem soutěže je tedy setkání mladých hráčů, ocenění jejich úsilí a také  posílení povědomí o houslové hře mezi veřejností.

  Součástí prestižní soutěže byla také výstava houslí, viol, violoncell a kontrabasů z dílny vyhlášené české firmy, jejíž hudební nástroje jsou známé po celém světě.

  “Nástroje se vyrábějí tradiční metodou, ručně, z tradičních materiálů, to znamená smrková deska, vrchní javorová deska, luby a krk. Nástroje jsou ve všech kvalitách. Od školních pro začátečníky,  přes studentské koncertní až po mistrovské,” popsal vystavené housle Petr Holiš, společnost vyrábějící hudební nástroje.

  Na závěr ještě doplníme informaci, že houslová soutěž O cenu Václava Krůčka  je určena  žákům základních uměleckých škol nebo těm, kteří se učí v soukromých hudebních školách. Velká část těchto dětí pak pokračuje ve studiu na konzervatoři.  

  Nahlásit chybu
  ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
  Nový Jičín
  od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

  Detail

  VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
  Kopřivnice
  od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

  Detail

  Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
  Hostašovice
  od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

  Detail