Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Romové slavili svůj svátek i v Novém Jičíně

Na 8. dubna připadá Mezinárodní den Romů. Oslavili ho také ti, žijící v Novém Jičíně, a to česko-romskou bohoslužbou, zpěvem a tancem.

Dějištěm oslav Mezinárodního dne Romů se v Novém Jičíně staly prostory modlitebny  Českobratrské církve evangelické. Na úvod zazněla netradiční bohoslužba prokládaná romskou hudbou a tancem.   

”Stalo se tu už takovou tradicí, je to už několikátý  rok, že se tady vždy setkáváme a jsme rádi, že tady můžeme být v té naší jinakosti, v té naší rozdílnosti,” podotkl Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín.

“Já si tento svátek užívám dobře a jsem nadšená  z lidí i z celého dne,” uvedla Veronika Kačo, organizátorka MDR v Novém Jičíně.

Program oslav doplnily ochutnávky romské kuchyně, ukázky módy, výtvarná soutěž na téma romská řemesla  nebo dětská scénka připomínající Romům, aby byli hrdi na to, kým jsou.

Svou účastí podpořila akci také Jana Šafaříková z Muzea romské kultury v Brně, které je i v mezinárodním měřítku ojedinělým projektem.

“Nejen v České republice, ale i v Evropě a myslím si, že ve velikosti i celosvětově je to velký unikát, co vlastně v Brně je,” Jana Šafaříková, mentorka Muzea romské kultury Brno.

S Muzeem romské kultury teď pravidelně spolupracuje také Novojičíňačka Veronika Kačo, a to jako lektorka romských tanců.

Nahlásit chybu


K tématu
Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail