Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Romové slavili bohoslužbou, zpěvem a tancem

Na 8. dubna připadá Mezinárodní den Romů. Oslavili ho také ti, žijící v Novém Jičíně, a to česko-romskou bohoslužbou, zpěvem a tancem.

Dějištěm oslav Mezinárodního dne Romů se v Novém Jičíně staly prostory modlitebny  Českobratrské církve evangelické. Na úvod zazněla netradiční bohoslužba prokládaná romskou hudbou a tancem.   

”Stalo se tu už takovou tradicí, je to už několikátý  rok, že se tady vždy setkáváme a jsme rádi, že tady můžeme být v té naší jinakosti, v té naší rozdílnosti,” podotkl Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín.

“Já si tento svátek užívám dobře a jsem nadšená  z lidí i z celého dne,” uvedla Veronika Kačo, organizátorka MDR v Novém Jičíně.

Program oslav doplnily ochutnávky romské kuchyně, ukázky módy, výtvarná soutěž na téma romská řemesla a  koncert Mária Bihári s kapelou

“Také je tu k vidění výstava pana Petra Trnky, jsou to fotografie z oslav v minulých letech, a také fotografie ženského projektu Esence ženy a tance,” doplnila hlavní pořadatelka Mezinárodního dne Romů.   

Působivá byla dětská scénka připomínající Romům, aby byli hrdi na to, kým jsou.

“Ta lidská různost vždy sebou nese takové dvě věci. Na jedné straně se člověk může být jinakostí cítit ohrožený a může se uzavřít a bát se toho člověka, který je jiný. Nebo to naopak může cítit jako výzvu a tomu jinému se otevřít. A potom možná bude překvapen, když zjistí, jak ho ten druhý v té své jinakosti obohacuje,” podotkl farář Pavel Prejda.

Svou účastí podpořila akci také Jana Šafaříková z Muzea romské kultury v Brně, které je i v mezinárodním měřítku ojedinělým projektem.

“Nejen v České republice, ale i v Evropě a myslím si, že ve velikosti i celosvětově je to velký unikát, co vlastně v Brně je,” Jana Šafaříková, mentorka Muzea romské kultury Brno.

S Muzeem romské kultury teď pravidelně spolupracuje také Veronika Kačo.

“Dostala jsem nabídku jako lektorka romského tance a jsem za tuto možnost moc vděčná. Mohu tak předávat romský tanec nejen tady v Novém Jičíně, ale i v Brně,” pousmála se Veronika Kačo.

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail