Pro děti z mateřských a základních škol připravili pracovníci muze vyprávění o Velikonocích tak, jak je znali naši předci zhruba před 100 lety. Přiblížili jim regionální tradice a zvyky spojené s vítáním jara.
“Je důležité, aby děti věděly vůbec o čem ty velikonoční svátky jsou a také, jak se na ně naši předkové připravovali. Děti viděly typický velikonoční koláč z kynutého těsta složený do čtverce. Vznikl tak takový dopis uvnitř s viditelným mazáním v podobě kříže,” uvedla Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska.
Další zastávkou vzdělávacího programu bylo zdobení vajíček různými tradičními technikami, například i za použití jarních květin.
“Ta druhá technika je imitace oblepování vajíček dužinou jezerní sítiny. Protože k ní přístup nemáme, tak děti zdobí vajíčka vlnou nebo bavlnkou,” dodala Anna Hrčková.
Především kluky zaujalo pletení tatrů. Stanislav Skýpala jim vysvětlil, proč je dobré nařezat proutí s předstihem už v únoru a jak takovou pomlázku vyrobit.
“Plete se to i z více prutů, ale většinou z osmi, tak se říká “osmerák” nebo z devíti,” ukázal Stanislav Skýpala, pletař tatarů.
“Protože přichází Velikonoční svátky, tak jsem s dětmi navštívili tuto krásnou akci, která v nich ještě více podnítí výrobu velikonočních ozdob,” podotkla Kateřina Bednářová, MŠ Dlouhá.
Do školky si děti odnesly pestrou velikonoční nadílku - březovou větvičku ozdobenou mašlemi, hromadu namalovaných kraslic a další dekorace.