Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum přiblížilo dětem lidové Velikonoce

Muzeum Novojičínska přiblížilo dětem lidové Velikonoce a tradice příchodu jara. Školáci si vyzkoušeli třeba netradiční malování vajíček a nazdobili si vlastní májku.

Pro děti z mateřských a základních škol připravili pracovníci muze vyprávění o Velikonocích tak, jak je znali naši předci zhruba před 100 lety. Přiblížili jim regionální tradice a zvyky spojené s vítáním jara.  

“Je důležité, aby děti věděly vůbec o čem ty velikonoční svátky jsou  a také, jak se na ně naši předkové připravovali. Děti viděly typický velikonoční koláč z kynutého těsta složený do čtverce. Vznikl tak takový dopis uvnitř s viditelným mazáním v podobě kříže,” uvedla Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska.

Další zastávkou vzdělávacího programu bylo zdobení vajíček různými tradičními technikami, například i za použití jarních květin.   

“Ta druhá technika je imitace oblepování vajíček dužinou jezerní sítiny. Protože k ní přístup nemáme, tak děti zdobí vajíčka vlnou nebo bavlnkou,” dodala Anna Hrčková.

Především kluky zaujalo pletení tatrů. Stanislav Skýpala jim vysvětlil, proč je dobré nařezat proutí s předstihem už v únoru a jak takovou pomlázku vyrobit.

“Plete se to i z více prutů, ale většinou z osmi, tak se říká “osmerák” nebo z devíti,” ukázal Stanislav Skýpala, pletař tatarů.

“Protože přichází Velikonoční svátky, tak jsem s dětmi navštívili tuto krásnou akci, která v nich ještě více podnítí výrobu velikonočních ozdob,” podotkla Kateřina Bednářová, MŠ Dlouhá.

Do školky si děti odnesly pestrou velikonoční nadílku - březovou větvičku ozdobenou mašlemi, hromadu namalovaných kraslic a další dekorace.  

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail