Muzeum přiblížilo dětem lidové Velikonoce

Muzeum Novojičínska přiblížilo dětem lidové Velikonoce a tradice příchodu jara. Školáci si vyzkoušeli třeba netradiční malování vajíček a nazdobili si vlastní májku.

Pro děti z mateřských a základních škol připravili pracovníci muze vyprávění o Velikonocích tak, jak je znali naši předci zhruba před 100 lety. Přiblížili jim regionální tradice a zvyky spojené s vítáním jara.  

“Je důležité, aby děti věděly vůbec o čem ty velikonoční svátky jsou  a také, jak se na ně naši předkové připravovali. Děti viděly typický velikonoční koláč z kynutého těsta složený do čtverce. Vznikl tak takový dopis uvnitř s viditelným mazáním v podobě kříže,” uvedla Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska.

Další zastávkou vzdělávacího programu bylo zdobení vajíček různými tradičními technikami, například i za použití jarních květin.   

“Ta druhá technika je imitace oblepování vajíček dužinou jezerní sítiny. Protože k ní přístup nemáme, tak děti zdobí vajíčka vlnou nebo bavlnkou,” dodala Anna Hrčková.

Především kluky zaujalo pletení tatrů. Stanislav Skýpala jim vysvětlil, proč je dobré nařezat proutí s předstihem už v únoru a jak takovou pomlázku vyrobit.

“Plete se to i z více prutů, ale většinou z osmi, tak se říká “osmerák” nebo z devíti,” ukázal Stanislav Skýpala, pletař tatarů.

“Protože přichází Velikonoční svátky, tak jsem s dětmi navštívili tuto krásnou akci, která v nich ještě více podnítí výrobu velikonočních ozdob,” podotkla Kateřina Bednářová, MŠ Dlouhá.

Do školky si děti odnesly pestrou velikonoční nadílku - březovou větvičku ozdobenou mašlemi, hromadu namalovaných kraslic a další dekorace.  
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 19.11. 18:24
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 170 000 Kč do 200 000 Kč

Detail

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků