Každou středu se na novojičínské faře sejde asi 10 žen. Pletou ponožky, vyrábějí hračky a další předměty, které jiným pomáhají. Poslední setkání ale bylo sváteční - Charitní klub rukodělných prací slavil dvacet let existence.
“Je to taková terapie prací. Ženy se při té práci odreagují, od běžných problémů,které mají, a zároveň tím mohou i někomu pomoci,” podotkl Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína, ředitel Charity NJ.
Klub rukodělných prací byl založen v době, kdy v Novém Jičíně působila ještě Charita Kopřivnice. Právě na ni se tehdy zakladatelka Anna Golichová se svým projektem obrátila.
“Mně se ta myšlenka zalíbila, protože v těch devadesátých letech chtěl každý podnikat, každý chtěl rychle zbohatnout a teď přicházel někdo, kdo chtěl zadarmo dělat něco pro ostatní,” uvedl Miloslav Leško, ředitel Charity Kopřivnice.
S terapií rukodělných prací se Anna Golichová setkala poprvé v rámci své nemoci a začala přemýšlet nad tím, jak ji realizovat v Novém Jičíně.
“Vracelo mě to do života a pomáhalo mi to celou dobu, co jsem vychovávala pět dětí. Potom po listopadu 1989 jsem chtěla, aby nějaká chráněná dílna nebo něco podobného vzniklo i tady,” vysvětlila Anna Golichová, Charitní klub rukodělných prací.
“Do klubu chodím asi deset let, přináší mi to radost, uspokojení, děláme tu výrobky pro radost a potěšení druhých,” reagovala Helena Martínková, Charitní klub rukodělných prací
Některé výrobky těchto žen končí i v Africe a Indii. Jsou to pletené obvazy pro malomocné.