Zástupci obcí a měst Moravskoslezského kraje, kde v roce 2018 lidé nejvíce třídili odpad, se sešli na vyhlášení výsledků ekologické soutěže v Hotelu Praha. Kampaň probíhala v několika kategoriích podle druhu tříděného odpadu a velikosti sídel. Nový Jičín uspěl už potřetí v oblasti separace elektroodpadu a získal Elektrooskara.
“Je to pro nás moc důležité, potřebujeme, aby se to třídění neustále zvyšovalo, a to nejen z ekonomického důvodu, ale i z ekologického. V této chvíli se nám to daří, ale budeme rádi, když se to bude dále zlepšovat. Máme dva separační dvory, na ty se dá ukládat odpad, který je vytříděný, i velkoobjemový, a také elektrozařízení, za které jsme dneska dostali cenu,” reagovala Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín.
“Poděkování patří zejména žákům našich škol, kteří v rámci ekosoutěže nosí elektrospotřebiče, které jsou vyřazené nebo nepotřebné, na sběrné místo do školy. Zároveň si myslím, že děti potom zpětně vzdělávají své rodiče, kteří i díky tomu pak myslí na to třídění o něco více,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.
Celkově se do soutěže ve třídění odpadu v rámci Moravskoslezského kraje zapojilo 300 obcí a měst. jak výsledky ukázaly, v roce 2018 v průměru každý občan kraje vytřídil 49 kilogramů odpadu.
”Moravskoslezský kraj se v rámci České republiky umístil na sedmém místě, takže je na pomyslném středu,” podotkla Martina Filipová, ředitelka odd. reg. provozu společnosti EKO-KOM.
Město Nový Jičín na likvidaci odpadu za loňský rok vynaložilo 24 milionů korun. Na tuto sumu přispívají částečně občané tzv. poplatkem za odpad. Ten se už sedm let pohybuje ve výši
552 koruny za osobu a rok - a jeho splatnost je právě do konce června.