Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město a okolní obce řeší peníze na sociální služby

Nový Jičín se snaží ve svém obvodu obce s rozšířenou působností nastavit spolupráci v oblasti financování sociálních služeb. Jednání s představiteli dotčených samospráv probíhají už dva roky.

Proč je důležité financovat sociální služby společně - to se snaží představitelům 16 obcí, pro které je Nový Jičín úřadem s rozšířenou působností, vysvětlit vedoucí sociálního odboru už dva roky.   

“My tu máme síť sociálních služeb, kterou máme definovanou v komunitním plánu, ale ty sociální služby jsou využívány i občany ve správním obvodu a je potřeba to financování systémově a smysluplně uchopit,” uvedla Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Město na podporu registrovaných sociálních služeb vyčlenilo v rozpočtu pro letošní rok 6 milionů korun. Teď se snaží definovat výši částky, kterou by okolní obce měly tyto služby podporovat.

“My jsme si dělali analýzu, kolik jednotlivé obce dávají do sociálních služeb, kolik jejich občanů dané konkrétní služby spotřebovává a na základě těchot analýzž jsme nastavili nějaký systém financování,” dodala Daniela Susíková.  

“My to vnímáme absolutně pozitivně, nám to vlastně ulehčí práci. Soukromé sociální služby nás vždycky žádaly o nějakou částku z našeho rozpočtu, my jsme vždycky přispívali a teď se to nějakým způsobem ucelí,” sdělil Miroslav Klimpar (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), místostarosta Starého Jičína.

“Já osobně jsem pro, abychom se podíleli na financování sociálních služeb, protože je potřeba se postarat o ty občany, kteří tyto služby potřebují,” přidal se Zdeněk Kelnar (SNK pro rozvoj obce), starosta Hostašovic.

Posledního jednání se zúčastnil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast, který uvedl, že Nový Jičín je v rámci kraje první obcí s rozšířenou působností, která chce společně plánovat sociální služby s dalšími obcemi.

“Povinností zadavatelské role je například hradit třicet procent oprávněné ztráty, ale jsou zde obce, které nemají žádnou zadavatelskou roli a přesto jejich občané využívají sociální služby. Město Nový Jičín hce v rámci svého území dát tyto obce dohromady, dát dohromady peníze a pomoci sociálním službám v jejich úhradě,” reagoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

V Moravskoslezském kraji je 199 poskytovatelů sociálních služeb, kteří nabízí více než 600 různých druhů pomoci.  Přímo v Novém Jičíně jich funguje zhruba třicet

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy