Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oprava kaplí v Bludovicích a Janáčkových sadech

Kaple v Bludovicích byla jednou ze staveb, kterou tu před 10 lety zasáhla masivní povodeň. Město teď dokončilo podstatnou část její opravy. Další investice směřovala také do kaple v Janáčkových sadech.

Deset let po ničivých povodních se i kaple sv. Michala v Bludovicích dočkala opravy. Nejedná se sice o kulturní  památku, přesto město, které je jejím vlastníkem, do stavebních prací a její záchrany investovalo více než půl milionu korun. 

“V letošním roce jsme dělali injektáž proti stoupající vlhkosti a sanační omítky. Také jsme kapličku vymalovali, objevili jsme původní barvy, takže kaplička dostala tento barevný ráz,” uvedla Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

Okna a dveře kaple ještě doplní mříže, jednak aby prostor více větral, a také aby přes ně mohli dovnitř nahlédnout kolemjdoucí lidé. Ti místní už se do kaple podívali a někteří ji, shodou okolností,  pár dnů po opravě, využili i pro církevní pohřební obřad.

“Rodinní příslušníci a občané Bludovic měli možnost při této příležitosti vstoupit do kapličky po mnoha letech. Byli mile překvapeni, jak krásně a s citem je opravena. Ta kaplička je jakousi duší naší vesnice,” podotkla Gabriela Žitníková, správkyně bludovické kaple. 

Část kaple, která po její výstavbě v 1. polovině 18. století sloužila, jako školní třída, by časem mohla být i malým muzeem. Kolem vede cyklostezka, a tak by o návštěvníky nebyla nouze.  

“Mám dlouhodobou vizi, že by zde mohla vzniknout expozice obce, která by byla veřejně přístupní,” dodala Gabriela Žitníková. 

Završením všech plánů by pak měla být ještě oprava vnějšího pláště.

“Určitě v příštím roce 2020 dáme do rozpočtu a pokusíme se obhájit i opravu fasády této kapličky, která by si to určitě zasloužila,” reagovala Oldřiška Navrátilová.   

Další malou církevní stavbou, do jejíž opravy město v letošním roce investovalo, je také kaple sv. Křížě v Janáčkových sadech. Ta je ale, narozdíl od té bludovické, památkově chráněná. Má nově sanační omítky,  natřenou fasádu, dveře, zasklené výplně a očištěné kamenné prvky. 

“Město mělo v plánu provést také výmalbu vnitřního prostoru kaple, ale na základě stratigrafického  průzkumu barevnosti průzkumu byly objeveny figurální malby, jsem se rozhodli o toho upustit. V příštím roce bychom chtěli žádat dotaci na restaurování vnitřních prostor,” doplnila  Simona Holčáková, Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín. 

Nový venkovní vzhled této kaple tak přišel na necelých 150 tisíc korun. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy