Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurátoři intenzivně pracují na radnici v Novém Jičíně. Víme, co vše opravují

Město získalo dotaci z ministerstva kultury na regeneraci svého historického centra. Prostředky využije na restaurování kamenných prvků a schodiště budovy radnice.

Na péči o své historické památky se město snaží žádat o dotaci ministerstvo kultury téměř každý rok. A také letos bylo úspěšné. 

“Z programu Regenerace a obnova městské památkové rezervace městských památkových zón jsme získali finanční prostředky ve výši 845 tisíc korun,” potvrdila Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín. 

Dotaci město využije na obnovu kamenných prvků vně i uvnitř historické budovy radnice. Práce už probíhají,  v přízemí u paty objektu i ve výšce zhruba 30 metrů. 

“Je to věž radnice, kde jsou pískovcové portály. Dále probíhají vnitřní opravy, schodiště, další portály a  při vchodu do radnice pískovcové parapety a rohy,” uvedl Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hospodářské správy, MěÚ Nový Jičín. 

Značně znečištěné kamenné části budovy zákrok odborné firmy prosvětlí, částečně opraví, ale tak,aby jim zůstala patina odpovídajícího stáří.  V tuto chvíli je hotova první etapa prací. 

“Pískovcové prvky jsou nyní očištěny, budou se dále retušovat a budou natřeny hydrofobním nátěrem, který slouží k tomu, aby se dovnitř nedostávala vlhkost a dále se neopotřebovávaly,” dodal Lumír Balaryn.   

Speciální technologií se vyčistí také podlahy a například i kamenný obraz ve vestibulu se znakem města. Obnova pískovcových prvků vyjde celkem na 1 150 tisíc korun. Práce začaly v červnu a probíhat budou do konce září, nicméně přeruší se v době konání městské slavnosti tak, aby byla radnice přístupná hostům i veřejnosti. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy