Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bochetské pivo se vařilo 100 let, další půl století je pivovar uzavřen

Nový Jičín si letos připomíná několik výročí zdejších velkých firem. Řadí se k nim také Bochetský pivovar, i když jeho historie se přestala psát už před půl stoletím.

Pivovar Bocheta byl letos mohl oslavit hned několik výročí. Uplynulo 150. let od jeho založení a současně 50 let od doby, kdy se tu uvařilo poslední pivo. Zlatavý mok se tu vyráběl přesně 100 let. 

“Název Bocheta pravděpodobně pochází od místní kovárny, které zde fungovala u zájezdního hostince U zeleného věnce, a která vydávala ty bouchavé zvuky. V polovině šedesátých let 19. století se bývalá nájemce panského pivovaru v Kuníně a ve Starém Jičíně Leopold Kudielka rozhodl zakoupit pozemky v těchto místech a v roce 1869 zde začal vařit první novojičínské pivo,” sdělil Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.  

Pivovaru se říkalo Bocheta  nebo později také jmény společníků - dvou majitelů Pivovaru Kudielka&Rossmanith.

“Tento pivovar se stal velice proslulý. Dodával pivo do širokého okolí. Bochetská 12 a 10 byly velice oblíbené. Ještě ve 30. letech minulého století se zde vytvořilo přes 13 tisíc hektolitrů bochetského piva,” uvedl dále historik muzea. 

Spolumajitelkou pivovaru byla také Leopoldine Kudielková. Na počátku 20. století si vybudovala svůj vlastní hostinec, který dnes nese název Restaurace Nové Slunce, kde se bochetské pivo čepovalo.  

“Další taková zajímavá skutečnost je, že se zde nacházela střelnice. na sklonku 19. století dokonce přivítala 4. Moravské zemské střelby a stala se velmi  oblíbeným útočištěm představitelů střeleckého spolku, který využíval právě ten náběh terénu směrem na vrchol Skalek,” podotkl Radek Polách. 

Lokalita Bochety tak žila intenzivním životem ještě do poloviny dvacátého století. Po druhé světová válce nakonec pivovar skončil ve správě Ostravského pivovaru, který se v souvislosti se vznikem nového pivovaru v Nošovicích rozhodl Bochetu zrušit. Poslední pivo, bochetský Jubilant 12, tu bylo vytočeno před padesáti lety v roce 1969. 

“Údajně sládek, který skončil v Pivovaru Bocheta, měl přejít do Pivovaru Radegast, kde jako první vytvořil nové nošovické pivo. A Novojičínští poté tvrdili, že pivo nošovické je skoro stejné, jako pivo bochetské. Takže možná, že pokračovatelem bochetského pivovaru, je právě nošovický pivovar,” pousmál se historik.  

Rodiny původních majitelů pivovaru Kudielka a Rossmanith se během války přihlásily k německému občanství a Československo poté opustily.  

 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy