Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Čerťáku se po dvou letech vrací voda, potěší plavce, rybáře i lyžaře

Nový Jičín |

Skončila oprava nádrže Čerťák. Bez vody byla téměř dva roky. Její hladina by se měla znovu naplnit během několika měsíců. Podle správců nádrže, Lesů České republiky, je velká šance, že se tu lidé budou příští léto koupat.

Čerťák byl bez vody od listopadu roku 2017. Důvodem byla nutná oprava  vypouštěcího zařízení. Lesy České republiky, správce nádrže, pak následně rozhodly o dalších údržbových pracích za téměř 7 milionů korun. Ty teď skončily se zhruba měsíčním předstihem.

“Během těch necelých dvou let jsme spravili vypouštěcí zařízení, odtěžili jsme sediment z retenčního prostoru, opravili bezpečnostní přeliv, výtokové čelo,  vývar na výtoku a také korunu hráze pro pochůzí,” vyjmenoval stavební zásahy Miroslav Kahánek, vedoucí správy toků pro oblast Povodí Odry, Lesy ČR.   

Projekt byl zařazen do programu Lesů České republiky “Vracíme vodu lesu”. Ze dna nádrže bylo vyvezeno zhruba 5 a půl tisíce kubíků sedimentu. Dno se tak u paty hráze prohloubilo o více než metr a půl a vrátilo se na původní hloubku.  

“Napouštět se začalo cca před 14 dny,  kdy jsme uzavřeli šoupě tak, aby nám zůstal pod nádrží minimální zůstatkový průtok a zbytek jsme mohli zachytávat v retenci nádrže,” dodal Miroslav Kahánek.  V tuto chvíli je Čerťák napuštěn asi z jedné desetiny. Pomohly vydatné deště v první dekádě září. 

“Předpokládáme, že na příští letní sezonu, do konce května, by měla být nádrž celkově napuštěna,” dodal Miroslav Kahánek. 

Na opravu teď navázalo svým projektem i město. V létě začala stavba nového bufetem se sociálním zařízením a sprchami za 7 milionů korun. Hotova má být do července 2020. 

“Kromě toho bychom rádi ještě během podzimu zrekonstruovali pláž, alespoň tu část, která patří městu. V podstatě se prostor vysype oblázky, aby přístup do vody byl co nejpříjemnější,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. Na vybudování pláže město vyčlenilo zhruba 1 milion korun. 

Voda v Čerťáků udělá radost nejen rekreantům, ale také místním rybářům, kteří  z něj museli před dvěma lety odlovit všechny ryby. A rýsuje se šance i pro Lyžařský klub Svinec. Voda z nádrže je  nezbytná při umělém zasněžování sjezdovky, která by se tak mohla letos v zimě opět rozjet.

Nahlásit chybu


K tématu

Čerňák Trails v Černém lese zahájil sezónu

13. května 2026 10:54 | Karviná | Anna Břenková

Na tratích Čerňák Trails v Černém lese začala nová cyklistická sezóna. Na jezdce v lese čekají skvělé novinky a vylepšené zázemí.

Těžba dřeva v Moravskosleszkém kraji lehce stoupá. Jde hlavně o řešení kalamit

17. března 2026 12:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Dendrologové a arboristé pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů a vyhodnocují jejich případná poškození či rizika. Součástí péče o lesy je ale také práce lesníků – včetně těžby dřeva, která patří k běžnému hospodaření v lese, i když ji lidé často vnímají s rozpaky. Odborníci přitom zdůrazňují, že kácení je důležité pro obnovu lesa a v mnoha případech se ani nevyčerpají všechny povolené kvóty těžby.


V Palkovicích se konala Exotika 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

Dnes 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Vesnicí roku 2026 se v Moravskoslezském kraji staly Dolní Životice

Včera 11:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vesnicí roku 2026 v Moravskoslezském kraji se staly Dolní Životice. Obec při své prezentaci vsadila na lidi a jejich spolkovou činnost.

V Razové u Slezské Harty otevřeli nově vybudovanou čistírnu odpadních vod

Včera 9:08 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Město prodalo přístavbu Hotelu Praha. Nebude z ní kulturní dům, ale byty

Včera 14:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Veletrh Rail Business Days ukázal budoucnost železnic. Kraj vsadí na ekologičtější bateriové vlaky

11. června 2026 15:57 | Ostrava-město | Anna Břenková

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days v Ostravě přilákal tisíce návštěvníků. Největší hvězdou celé akce se stal moderní vlak na baterie. Právě tyto soupravy nové generace mají už příští rok vyjet na tratě v Moravskoslezském kraji.

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Včera 12:17 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Policejní “Majáček” varoval před nástrahami žáky odborné školy

Včera 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci odborného učiliště a praktické školy.

Prostranství u Floridy v Porubě má nově venkovní galerii

11. června 2026 17:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zrekonstruované prostranství na Hlavní třídě u kruhového objezdu zvané Florida nabízí nově také venkovní galerii. Na ochozu je nyní možné shlédnout fotografie, které mapují kulturní dění v Porubě.

Radvanický rybník a jeho okolí je revitalizováno. Území bude snadněji přístupné pro rekreaci

11. června 2026 15:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravské Radvanice a Bartovice se mění každým dnem a všechny přírodní projekty jsou v souladu s modrozelenou infrastrukturou. Dalšími atraktivními místy se tak stává parčík u Těšínské, okolí rybníka Volný a zakládány jsou i květinové louky.

Policie pátrá v Beskydech po 62letém muži z Ostravy, jeho auto se našlo u Starých Hamrů

Včera 17:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté pátrají po 62letém Liboru Jarolímovi z Ostravy-Nové Bělé. Naposledy byl spatřen ve čtvrtek ráno při odjezdu do práce a od té doby je nekontaktní. Dnes kolem poledne bylo jeho vozidlo nalezeno u silnice I/56 ve Starých Hamrech směrem na hraniční přechod Bílá Konečná, policisté proto propátrávají rozsáhlou oblast v Beskydech.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Pivobraní bude opět i kulturním zážitkem. Zahrají Visací zámek, Pražský výběr a Rammstein tribute show

Dnes 10:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Festival zlatavého moku vypukne v Novém Jičíně v sobotu 20. června a bude to letos jeho 12. ročník. Představí se na něm 30 regionálních pivovarů, mnohé z nich jsou zapojeny do Beskydské pivní stezky. Čepovat se tu bude okolo stovky různých piv a pivních speciálů.

BEZ KOMENTÁŘE: Studénecký tým vybojoval 4. místo v krajské soutěži

Dnes 10:26 | Studénka | Jan Plášil

Zabrzdit přesně na vyznačeném místě - první laťku shodit, druhá se nesmí hnout. Zručnost jízdy na kole s centimetrovou přesností je jednou z disciplín celorepublikové Dopravní soutěže mladých cyklistů, která je pořádána BESIPEM. Vítězem jejího okresního kola se letos na Novojičínsku stal tým Základní školy Butovická.

Město prodalo přístavbu Hotelu Praha. Nebude z ní kulturní dům, ale byty

Včera 14:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Policejní “Majáček” varoval před nástrahami žáky odborné školy

Včera 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci odborného učiliště a praktické školy.

Květiny provedou Novou Horkou i průřezem dějin

11. června 2026 14:32 | Studénka | Petra Dorazilová

Na Zámek Nová Horka u Studénky se vrátil jeden z nejvýznamnějších českých floristů Slávek Rabušic. Komnaty ozdobil unikátními vazbami živých květů. Opět po roce tu nastala Květománie.

Přístavba Hotelu Praha mění majitele, budou v ní byty

11. června 2026 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba novojičínského Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Do Čerťáku se po dvou letech vrací voda, potěší plavce, rybáře i lyžaře
Vydáno 20. září 2019 16:46, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Skončila oprava nádrže Čerťák. Bez vody byla téměř dva roky. Její hladina by se měla znovu naplnit během několika měsíců. Podle správců nádrže, Lesů České republiky, je velká šance, že se tu lidé budou příští léto koupat.

Čerťák byl bez vody od listopadu roku 2017. Důvodem byla nutná oprava  vypouštěcího zařízení. Lesy České republiky, správce nádrže, pak následně rozhodly o dalších údržbových pracích za téměř 7 milionů korun. Ty teď skončily se zhruba měsíčním předstihem.

“Během těch necelých dvou let jsme spravili vypouštěcí zařízení, odtěžili jsme sediment z retenčního prostoru, opravili bezpečnostní přeliv, výtokové čelo,  vývar na výtoku a také korunu hráze pro pochůzí,” vyjmenoval stavební zásahy Miroslav Kahánek, vedoucí správy toků pro oblast Povodí Odry, Lesy ČR.   

Projekt byl zařazen do programu Lesů České republiky “Vracíme vodu lesu”. Ze dna nádrže bylo vyvezeno zhruba 5 a půl tisíce kubíků sedimentu. Dno se tak u paty hráze prohloubilo o více než metr a půl a vrátilo se na původní hloubku.  

“Napouštět se začalo cca před 14 dny,  kdy jsme uzavřeli šoupě tak, aby nám zůstal pod nádrží minimální zůstatkový průtok a zbytek jsme mohli zachytávat v retenci nádrže,” dodal Miroslav Kahánek.  V tuto chvíli je Čerťák napuštěn asi z jedné desetiny. Pomohly vydatné deště v první dekádě září. 

“Předpokládáme, že na příští letní sezonu, do konce května, by měla být nádrž celkově napuštěna,” dodal Miroslav Kahánek. 

Na opravu teď navázalo svým projektem i město. V létě začala stavba nového bufetem se sociálním zařízením a sprchami za 7 milionů korun. Hotova má být do července 2020. 

“Kromě toho bychom rádi ještě během podzimu zrekonstruovali pláž, alespoň tu část, která patří městu. V podstatě se prostor vysype oblázky, aby přístup do vody byl co nejpříjemnější,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. Na vybudování pláže město vyčlenilo zhruba 1 milion korun. 

Voda v Čerťáků udělá radost nejen rekreantům, ale také místním rybářům, kteří  z něj museli před dvěma lety odlovit všechny ryby. A rýsuje se šance i pro Lyžařský klub Svinec. Voda z nádrže je  nezbytná při umělém zasněžování sjezdovky, která by se tak mohla letos v zimě opět rozjet.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000017451/do-certaku-se-po-dvou-letech-vraci-voda-potesi-plavce-rybare-i-lyzare