Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Čerťáku se po dvou letech vrací voda, potěší plavce, rybáře i lyžaře

Skončila oprava nádrže Čerťák. Bez vody byla téměř dva roky. Její hladina by se měla znovu naplnit během několika měsíců. Podle správců nádrže, Lesů České republiky, je velká šance, že se tu lidé budou příští léto koupat.

Čerťák byl bez vody od listopadu roku 2017. Důvodem byla nutná oprava  vypouštěcího zařízení. Lesy České republiky, správce nádrže, pak následně rozhodly o dalších údržbových pracích za téměř 7 milionů korun. Ty teď skončily se zhruba měsíčním předstihem.

“Během těch necelých dvou let jsme spravili vypouštěcí zařízení, odtěžili jsme sediment z retenčního prostoru, opravili bezpečnostní přeliv, výtokové čelo,  vývar na výtoku a také korunu hráze pro pochůzí,” vyjmenoval stavební zásahy Miroslav Kahánek, vedoucí správy toků pro oblast Povodí Odry, Lesy ČR.   

Projekt byl zařazen do programu Lesů České republiky “Vracíme vodu lesu”. Ze dna nádrže bylo vyvezeno zhruba 5 a půl tisíce kubíků sedimentu. Dno se tak u paty hráze prohloubilo o více než metr a půl a vrátilo se na původní hloubku.  

“Napouštět se začalo cca před 14 dny,  kdy jsme uzavřeli šoupě tak, aby nám zůstal pod nádrží minimální zůstatkový průtok a zbytek jsme mohli zachytávat v retenci nádrže,” dodal Miroslav Kahánek.  V tuto chvíli je Čerťák napuštěn asi z jedné desetiny. Pomohly vydatné deště v první dekádě září. 

“Předpokládáme, že na příští letní sezonu, do konce května, by měla být nádrž celkově napuštěna,” dodal Miroslav Kahánek. 

Na opravu teď navázalo svým projektem i město. V létě začala stavba nového bufetem se sociálním zařízením a sprchami za 7 milionů korun. Hotova má být do července 2020. 

“Kromě toho bychom rádi ještě během podzimu zrekonstruovali pláž, alespoň tu část, která patří městu. V podstatě se prostor vysype oblázky, aby přístup do vody byl co nejpříjemnější,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. Na vybudování pláže město vyčlenilo zhruba 1 milion korun. 

Voda v Čerťáků udělá radost nejen rekreantům, ale také místním rybářům, kteří  z něj museli před dvěma lety odlovit všechny ryby. A rýsuje se šance i pro Lyžařský klub Svinec. Voda z nádrže je  nezbytná při umělém zasněžování sjezdovky, která by se tak mohla letos v zimě opět rozjet.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků