Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín chystá dostavbu Dolní brány, na místě probíhá archeologický průzkum

Novojičínská radnice připravuje podmínky pro dostavbu ulice Dolní brána v centru města. Vyrůst tu má bytový dům, který postaví soukromá společnost. V lokalitě původní historické zástavby teď probíhá archeologický průzkum.

Ulici Dolní brána v Novém Jičíně budou opět lemovat domy z obou stran. Ty původní zmizely z jedné její poloviny v 70. letech. Zastupitelé teď schválili záměr prodeje pozemku. Vyrůst tu má podlouhlý dům, v jehož horních patrech budou byty, v přízemí obchody a služby.  

“Tento pozemek má zhruba 2 400 metrů čtverečních. V té uliční proluce vznikne bytový dům za ním parkoviště pro obyvatele domu a zákazníky komerčních jednotek,”  Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

V dané lokalitě v blízkosti historického centra teď probíhá archeologický průzkum. Sondy hluboké dva metry odkrývají většinou základy domů z 20. století, ale postupně se objevují i starší nálezy, většinou střepy kuchyňského nádobí.   

“Doufáme, že se dostaneme i ke starším stavebním fázím a podaří se nám odkrýt historii té předcházející původní zástavby,” 

“Ten malý kousek, který vidíte, tak to je kousek kostěného hřebínku. Zuby jsou polámané, proto byl asi vyhozen, takže je to takové hezké doplnění té nálezové situace,” ukázal Marek Kiecoň, Národní památkový ústav v Ostravě. 

Archeologický průzkum by měl trvat asi týden. Pokud nepřinese žádný speciální objev,  začne město připravovat podmínky nabídkového řízení. 

“Objevil se jeden konkrétní zájemce, investor, který už zpracoval vizualizaci. Ale nicméně bude se jednat o otevřené nabídkové řízení. Čili nikdo nemá nic jistého,” podotkl novojičínský místostarosta.  

Záměr prodeje by měla radnice oficiálně vyhlásit na přelomu roku. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy