Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pravda a poctivost. Jednota Orel slavila v Loučce 100 let, připomněla si své hodnoty

Jednota Orel oslavila v Novém Jičíně 100 let. V místní části Loučce na budově své orlovny odhalili její členové pamětní desku a připomněli své hodnoty.

Orelská jednota byla v Loučce založena v roce 1919, už o deset let dříve se tu ale scházelo hnutí omladiny. Oslavy 100letého výročí této křesťanské sportovní organizace trvaly tři dny a vyvrcholily v neděli, kdy program začal mši svatou v kapli sv. Anežky, odkud se pak vydal průvod ke zdejší orlovně.

Prapory pocházející z první republiky a některé i z dob Rakousko-Uherska jsou pýchou členů Orla. Po pohnuté historii, kdy byl spolek zakázán a po změně režimu obnoven, teď členové zdejší organizace připomněli její hlavní myšlenky.

“Hlavní poslání, jak je to i zobrazeno na praporu heslem Pravda vítězí, takže určitě ta pravda, poctivost, sport a ta víra,” uvedl Jan Šimíček, starosta, Orel jednota Nový Jičín.   

“Toto je prapor orelské omladiny, ten pochází ještě z doby před první republikou,” ukázal Jan Orlita, Orel jednota Nový Jičín.

Právě Jan Orlita byl jedním z lidí, kteří pro roce 1989 místní jednotu Orla obnovili. Jeho předkové stáli u jejího založení. 

“Já jsem měl taťku dědu, mamku, celá rodina byla orelská,” podotkl Jan Orlita.  

Na budově orlovny, kterou si členové v Loučce postavili v roce 1929, odhalili v rámci oslav pamětní desku. 

“Je to na počest těm, kdo se zasloužili o to postavení,kdo tady pracovali, věnovali tomu čas a své peníze,” připomněl starosta novojičínské jednoty. 

Rovněž tu připoměli ty, kteří se zasadili o znovuoživení organizace po roce 1989, kromě Jana Orlity to byli například Bohumír Kaštovský nebo Antonín Kunetka. 

“Právník pan Kunetka se zasloužil o navrácení majetku zpět, což se povedlo v roce 1992.   S přispěním místních starousedlíků z Loučky se budovu podařilo uvést do provozu a obnovit činnost Orla,” doplnil nedávnou historii Jan Šimíček.   

“Duší každého města je i spolková činnost. S tímto spolkem také město spolupracuje, potažmo osadní výbor, a tento spolek přináší radost nejen svým členům, ale i dalším občanům Loučky,” konstatoval Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Také tato oslava se konala pod záštitou místního osadního výboru. Zdejší lidé uvnitř budovy,  kde je teď nainstalována výstava k historii Orla, tráví čas na různých sportovních a kulturních aktivitách. Hrají zde florbal, bowling, stolní tenis, jsou zde lekce cvičení pro ženy a kurzy tanečních.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyÚřad práce České republiky - kontaktní pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 22 560 do 31 240 Kč/měsíc

Detail

Úřad práce České republiky - kontaktní pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 22 560 do 31 240 Kč/měsíc

Detail

1. ZLATÁ SERVISNÍ s.r.o. - Čerpací stanice MOL, pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 19 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail