Pravda a poctivost. Jednota Orel slavila v Loučce 100 let, připomněla si své hodnoty

Jednota Orel oslavila v Novém Jičíně 100 let. V místní části Loučce na budově své orlovny odhalili její členové pamětní desku a připomněli své hodnoty.

Orelská jednota byla v Loučce založena v roce 1919, už o deset let dříve se tu ale scházelo hnutí omladiny. Oslavy 100letého výročí této křesťanské sportovní organizace trvaly tři dny a vyvrcholily v neděli, kdy program začal mši svatou v kapli sv. Anežky, odkud se pak vydal průvod ke zdejší orlovně.

Prapory pocházející z první republiky a některé i z dob Rakousko-Uherska jsou pýchou členů Orla. Po pohnuté historii, kdy byl spolek zakázán a po změně režimu obnoven, teď členové zdejší organizace připomněli její hlavní myšlenky.

“Hlavní poslání, jak je to i zobrazeno na praporu heslem Pravda vítězí, takže určitě ta pravda, poctivost, sport a ta víra,” uvedl Jan Šimíček, starosta, Orel jednota Nový Jičín.   

“Toto je prapor orelské omladiny, ten pochází ještě z doby před první republikou,” ukázal Jan Orlita, Orel jednota Nový Jičín.

Právě Jan Orlita byl jedním z lidí, kteří pro roce 1989 místní jednotu Orla obnovili. Jeho předkové stáli u jejího založení. 

“Já jsem měl taťku dědu, mamku, celá rodina byla orelská,” podotkl Jan Orlita.  

Na budově orlovny, kterou si členové v Loučce postavili v roce 1929, odhalili v rámci oslav pamětní desku. 

“Je to na počest těm, kdo se zasloužili o to postavení,kdo tady pracovali, věnovali tomu čas a své peníze,” připomněl starosta novojičínské jednoty. 

Rovněž tu připoměli ty, kteří se zasadili o znovuoživení organizace po roce 1989, kromě Jana Orlity to byli například Bohumír Kaštovský nebo Antonín Kunetka. 

“Právník pan Kunetka se zasloužil o navrácení majetku zpět, což se povedlo v roce 1992.   S přispěním místních starousedlíků z Loučky se budovu podařilo uvést do provozu a obnovit činnost Orla,” doplnil nedávnou historii Jan Šimíček.   

“Duší každého města je i spolková činnost. S tímto spolkem také město spolupracuje, potažmo osadní výbor, a tento spolek přináší radost nejen svým členům, ale i dalším občanům Loučky,” konstatoval Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Také tato oslava se konala pod záštitou místního osadního výboru. Zdejší lidé uvnitř budovy,  kde je teď nainstalována výstava k historii Orla, tráví čas na různých sportovních a kulturních aktivitách. Hrají zde florbal, bowling, stolní tenis, jsou zde lekce cvičení pro ženy a kurzy tanečních.  
30. výročí sametových událostí

Dnes 14:00 - 20:51
Nový Jičín, Masarykovo náměstí , Nový Jičín

Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 17.11. 20:51
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 170 000 Kč do 200 000 Kč

Detail

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků