Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mládeži chybí stromy na náměstí a skatepark

Mladí lidé si v Novém Jičíně přejí více zeleně v centru nebo skatepark. Tyto a další podněty vzešly z diskuzních fór, která se uskutečnila ve všech místních základních školách.

Mladá školní fóra se začala v České republice konat v loňském roce z iniciativy Národní sítě Zdravých měst. Do Nového Jičína se letos projekt vrátil do většiny škol už podruhé. Poprvé se ke své škole a také k dění ve městě vyjádřili i žáci ZŠ Tyršova

anketa: žáci ZŠ Tyršova, Nový Jičín 

“Rozhodně bych chtěl zlepšit zeleň na náměstí, jelikož je tam jen vydlážděná placka a v létě je tam hrozné horko,”  vyjádřil se jeden z žáků ZŠ Tyršova. “Chtěli bychom lepší skatepark a více zeleně ve městě,” přidal se spolužák. 

Poselstvím této diskuzní akce ale není jen zjistit, co by si mladí lidé přáli zlepšit ,nebo co se jim naopak líbí, ale také jim vysvětlit, jaká jsou řešení a proč něco nejde.   

“Nahlédnout i do toho, jaké jsou ty příčiny, jaký je kontext, co všechno je potřeba připravit, odkud získat finance a co je i v silách školy nebo města,” uvedla Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.  

“Co se týče zeleně na náměstí, je tam problém, že náměstí je v městské památkové rezervaci a tím pádem jakékoliv takové úpravy podléhají schválení Národního památkového ústavu. Ten s tím nesouhlasil, protože by to narušilo ráz toho náměstí,” vysvětlil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Skatepark, který požadovali i na dalších školách, město hodlá zahrnout do koncepce rozvoje sportovišť. Nicméně děti se jej dočkají nejspíš až v roce 2022.  

Přímo ve škole touží tito žáci po nové velké tělocvičně, rozšíření vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti nebo po šatních skříňkách.

anketa: žáci ZŠ Tyršova, Nový Jičín

“Chtěl bych, abychom si měli kde ve škole nechávat některé sešity a učebnice,” 

“Na naši škole je super, že je krásně předělaná z venku, ale hrozně mi tu vadí ty šatny, ty klece. také by se mi tu líbily ekokroužky,” 

“Přála bych si změnit šatny,” 

“Ve spolupráci s městem na příští rok chystáme opravu šaten. V tuto chvíli máme nachystán projket. Pevně věříme, že požadavek, který vzešel, místo klecí zajistit pro žáky skříňky, že se bude realizovat a budeme mít nové šatny,” konstatovala Magda Trávníčková, ředitelka ZŠ Tyršova Nový Jičín. 

Spokojeni jsou tady školáci s moderními učebnami, výukou cizích jazyků a zahraničními výjezdy. 

Na toto školní fórum se přišla podívat i předsedkyně novojičínského Zastupitelstva dětí a mládeže, která je i bývalou žákyní Tyršovy školy. 

“Vždy jeden člen zastupitelstva se jde podívat na dané fórum, abychom společně prodiskutovali, které škola je v čem lepší, co je třeba naopak třeba zlepšit a v čem se školy mohou vzájemně inspirovat,” Kristýna Vodáková, předsedkyně Zastupitelstva dětí a mládeže Nový Jičín.

Kristýna Vodáková tu dětem zastupitelstvo představila a vyzvala zájemce, kteří se dále chtějí zabývat děním ve městě, aby se k této iniciativě připojili.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy