Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Deváťáci na Gemmě vybírali střední školu

Co dál po absolvování základní školy? To je otázka, kterou si v současné době kladou žáci devátých tříd. Pomoci v rozhodování jim mohla dvoudenní přehlídka středních škol Gemma.

Na 27. ročníku přehlídky Gemma mohli deváťáci zjistit, jaké možnosti mají v oblasti nabídky středních škol a učilišť nejen v rámci Nového Jičína, ale také širšího území okresu, Moravskoslezského, Olomouckého i Zlínského kraje.

“Já  mám pár tipů, třeba stavebku ve Valmezu, a pak jsem se dívala třeba na školy, kde je chemie,” sdělila jedna z návštěvnic přehlídky.” Já mám vybranou školu elektrotechnickou, ale rozhoduju se, kde,” přidal se spolužák. 

Přehlídku pořádalo Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum.  

“Máme tady 34 středních škol. I když zájem byl daleko vyšší, ale kapacita sálu je omezena, takže  musíme opravdu vybírat, aby tady byla pestrá nabídka vzdělávacích oborů,” uvedla Ilona Fiurášková, KVIC Nový Jičín. 

Školy účast na přehlídce vítají, a to i v době, kdy lze čerpat množství informací na internetu. 

“Když si vezmete třeba strojírenské obory, málokdo má přesnou představu, co ten obor obnáší, co jednou bude dělat. A to je právě to, co se jim snažíme vysvětlovat a přibližovat,” míní  Jiří Trávníček, zástupce ředitele, SŠ technická a zemědělská, Nový Jičín. 

“Internet těch informací poskytuje strašně moc, ale shodli jsme se tady s kolegy, že tato přehlídka má svůj význam. Včera tady přišlo hodně rodičů, kteří si to chtějí osobně zjistit od učitelů nebo i od žáků, které tady máme sebou,” konstatoval Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa, Nový Jičín. 

“Můžeme jim podat konkrétnější informace, oslovit rodiče, vysvětlit rodičům o každém oboru, čeho se týká,a také vysvětlit, kde potom mohou třeba pokračovat v dalším studiu nebo v zaměstnání,” sdělila Monika Stanková, Mendelova střední škola, Nový Jičín.  

“Většinou se zajímají o naši školu studenti, kteří chtějí studovat na vysoké škole. Přijdou se podívat, Zeptají se na to, co potřebují vědět,  a samozřejmě nejvíce informací najdete na našem webu,” reagovala Dagmar Kopcová, Gymnázium, Nový Jičín.  

Školy se na Gemmě prezentovaly praktickými ukázkami, představovaly své moderní učebny a možnosti pro žáky  vycestovat do zahraničí. Některé také přehlídku využily k propagaci nových oborů. 

“Novinku, kterou tady na celém veletrhu asi nenajdete, což je nový obor, který vychází z informačních technologií. Nazvali jsme ho automatizace a robotizace a  měl by se otevřít ve školním roce 2020/2021,” prozradil ředitel SOŠ Educa. 

Během dvou dnů tak i letošní přehlídku Gemma navštívilo na 1 500 dětí a rodičů. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy