Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oslavy 30. výročí sametových událostí připomenou také 17. listopad 1939

Město se připravuje na oslavy 30. výročí sametových událostí. Tento důležitý milník dějin připomene mimo jiné prostřednictvím historických ukázek, které upozorní také na 17. listopad 1939.

Oslavy  30. výročí konce totalitního režimu se v Novém Jičíně uskuteční přímo v neděli 17. listopadu na Masarykově náměstí. 

“Bude to odpolední program, který bude zahájen ve 14 hodin. Součástí programu budou dobové ukázky, vystoupení pěveckého sboru Ondrášek, ukázka z divadelní hry Audience Václava Havla. Jako hlavní bod programu bude koncert skupiny The Plastic People of the Universe,” uvedla  Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín.

Důležitý milník českých dějin, pád totality,  připomene na náměstí ukázka Klubu vojenské historie FENIX, a to ve vazbě na události, které  se odehrály před 80 lety - 17. listopad 1939. Půjde o výjev uzavření českých vysokých škol. 

“Ukázka z roku 1939, která tady proběhne, se odehraje na Staré poště. Stará pošta se na malý okamžik promění na jednu z vysokých škol v roce 1939. Uvidíme ukázku, kdy se studenti nebudou moci dostat do budovy.  Budou potlačeni policisty a vojáky branné moci, už tenkrát okupačními, tedy německými. Dojde tady je ke konfliktu, k zatýkání, abychom si oživili tu starou historii a připomněli si, proč tento svátek slavíme,” podotkl Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín. 

Další dobová ukázka také připomene návštěvu Václava Havla v Novém Jičíně, od které v srpnu uplynulo 20 let. 

“Přijede ve voze, kterým tady tehdy přijel. Přivítá ho bývalý starosta Pavel Wessely, který v té době ve městě zastával tuto funkci. Samozřejmě to bude fiktivní příjezd, takže Václava Havla ztvární jeden z herců Divadla bez portfeje tady z Nového Jičína,” dodal Libor Chyba. 

Na prvního polistopadového prezidenta upozorní v neděli 17. listopadu také ještě další pořady.  

“Ve vestibulu radnice bude obývák Václava Havla, kde se budou číst ukázky z děl Václava Havla, a také zde bude putovní výstava Václav Havel,” doplnila ředitelka kulturního střediska.   

Program doplní workshopy a ukázka činnosti zdejších Skautů. V 18 hodin se na tradičním místě u busty Masaryka na radnici uskuteční pietní akt. Akci zakončí beseda s dokumentaristou  Petrem Jančárkem s ukázkami filmu “Tady Havel, slyšíte mě?”. Ta začíná v 18:30 v KIně Květen. 


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků