Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Čerťáku už plavou ryby, lidé si v létě užijí novou pláž

Nádrž Čerťák se po opravě pomalu plní vodou a zpět je i část ryb. Nízkého stavu hladiny ještě na podzim využilo město a vybudovalo tu pro rekreanty malou pláž.

Oblíbené místo pro rekreaci i rybáře - to je vodní nádrž Čerťák. Kvůli opravě byla bez vody dva roky. Napouštět se začala v polovině září. Nízké hladiny využilo město k realizaci nového plánu - na části břehu vybudovalo za 880 tisíc korun malou pláž. 

“A to tak, že na ni byly navezeny oblázky, které jsou ohraničeny obrubníkem, aby nesjížděly dolů. Zároveň je ten kopec malinko zmírněný, aby ty oblázky nesjížděly, a nyní jen můžeme doufat, aby se co nejrychleji napustila voda,” uvedl  Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Radnice ještě uvažovala o tom, že by u Čerťáku postavila i dřevěné molo jako je například na Kacabaji v Hodslavicích, ale z plánu sešlo. 

“Problém byl v tom, že přímo na hrázi to z různých důvodů vybudovat nelze. Chtěli jsme ho udělat na konci nové pláže,  ale aby se z něj dalo skákat, muselo by být třicet metrů dlouhé. Což jsme nakonec zavrhli. Bylo by příliš dlouhé a tím pádem nebezpečné,”  vysvětlil novojičínský místostarosta.  

K většímu pohodlí rekreantů bude od června příštího roku sloužit i nový kiosek s občerstvením, převlékárnámi a sociálním zařízením, za který město zaplatí 7 milionů korun. V dalších letech ještě plánuje opravit beachvolejbalové hřiště a přidat herní a sportovní prvky pro děti i dospělé. 

Stoupání hladiny nádrže závisí na množství srážek. Podle aktuálního stavu je velká šance, že si tu lidé koupání budou užívat příští rok v létě. Současné množství vody už ale stačilo rybářům, aby do Čerťáku vrátili první ryby. 

“Konečně jsme se dočkali po dvou letech, že je to hotové, a můžeme sadit ryby.  Už jsem tam něco dali, dali jsme tam kapra, cejna, bílou rybu, hlavně plotici, a na jaře bude následovat zbytek,” konstatoval Petr Frous, předseda MO Českého rybářského svazu Nový Jičín. 

“Stavidlo je uzavřeno tak, aby v přehradě zůstávalo co nejvíce vody. Když bude pršet hodně, tak vidím i šanci, že by tuto zimu mohlo být zasněžování i na Svinci. Ale to opravdu záleží na přírodních podmínkách, to uvidíme,” podotkl místostarosta. 

Lyžařský klub, který provozuje sjezdovku na Svinec, budou moci vodu z nádrže využívat k zasněžování, pokud se hladina dostane minimálně půl metru nad  spusť pro čerpadlo. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků