Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozhodnutí o novojičínských Hückelových vilách padne do roka. Prioritou je rekonstrukce, chybí ale peníze i náplň

Nový Jičín sestavil novou komisi, která má rozhodnout o osudu zdevastovaných Hückelových vil. Do jednoho roku musí navrhnout jejich využití, a tím i možnosti financování náročné rekonstrukce.

Dvě zdevastované Hückelovy vily koupilo město Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití a tím i možné cesty financování jejich rekonstrukce. Předběžné odhady hovoří o 200 milionech korun. 

“Koaliční shoda panuje v tom, že se budeme snažit pro další generace tyto vily zachránit. Dopředu avizuji, že finanční možnosti města jsou velmi omezené a bez pomoci kraje potažmo státu město tyto vily nemůže opravit,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Radnice nyní sestavila novou  komisi složenou z odborníků města, kraje a Národního památkového ústavu. Jejím cílem je najít pro vily  praktickou náplň. Dosavadní návrhy, které město shromáždilo, hovořily nejčastěji o galerii a obřadní místnosti.

“Jestli bychom nenašli třeba i něco, kde bychom ty vily mohli lépe oživit. Kde by ten život byl každodenní.  Ať už by to byla třeba pobočka základní umělecké školy, Střediska volného času Fokus nebo případně i nějaká sociální organizace,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

“Situace Hückelových vil, v jakém jsou dnes zdravotním stavu, je velice tristní a musíme to využití najít opravdu co nejrychleji,” konstatoval Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny.  

Interiér obou vil neúprosně likviduje dřevokazná houba. Pokud pro ni skupina odborníků do roka nenajde využitelnost, jsou na stole další dvě varianty. Konzervace objektů nebo prodej.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků