Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komise má na verdikt o Hückelových vilách rok. Prioritou koalice je jejich záchrana.

Město sestavilo novou komisi, která má rozhodnout o osudu zdevastovaných Hückelových vil. Do jednoho roku musí navrhnout jejich využití, a tím i možnosti financování náročné rekonstrukce.

Dvě zdevastované Hückelovy vily koupilo město od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití a tím i možné cesty financování rekonstrukce. Hrubé  odhady hovoří o 200 milionech korun. 

“Koaliční shoda panuje v tom, že se budeme snažit pro další generace tyto vily zachránit. Dopředu avizuji, že finanční možnosti města jsou velmi omezené a bez pomoci kraje potažmo státu město tyto vily nemůže opravit,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Radnice nyní sestavila novou  komisi složenou z odborníků města, kraje, Národního památkového ústavu a dalších institucí. Jejím cílem je najít pro vily  praktickou náplň. Dosavadní návrhy, které město dříve shromáždilo, hovořily nejčastěji o galerii a obřadních a konferenčních prostorách.

“Jestli bychom nenašli třeba i něco, kde bychom ty vily mohli lépe oživit. Kde by ten život byl každodenní. Ať už by to byla třeba pobočka základní umělecké školy, Střediska volného času Fokus nebo případně i nějaká sociální organizace,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Koordinátorem pracovní skupiny jmenovala radnice Radka Polácha z Muzea Novojičínska.  

“Jsou zde tři varianty. Jedna je ta, která by byla nejlepší, najít reálné i praktické využití celého areálu vil. Druhá varianta, ta méně optimálnější, je konzervace, sanace a uchování těchto cenných objektů do budoucna. A třetí varianta, pokud by se nenašlo komplexní řešení, je ta nejtěžší, odprodej vil,” sdělil Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny.  

“Dnes šlo o to, abychom se potkali, řekli si, jaké jsou základní vize, a požádali o spolupráci. Protože bez pomoci kraje, ministerstev, Národního památkového ústavu a dalších institucí, případně Tonaku, případně rodiny  Hückelových, bez toho nebudeme schopni tu rekonstrukci dokončit. Takže věříme tomu, že za rok budeme schopni říct, máme vizi, víme, jak budeme pokračovat, dále, bude to drahé, bude to trvat patnáct let, ale víme, jak budeme pokračovat,” mínil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Mezi přítomný si tyto myšlenky vyslechla talé pokračovatelka rodové linie Augustina Hückela. 

“Myslím, že je to pro město velká výzva. Moc by se mi líbilo, kdyby vily byly spojeny s dětmi nebo se vzděláváním dětí,” konstatovala Nicole Nina Hückel. 

  

Než v příštím roce pracovní komise vysloví svůj verdikt o osudu Hückelových vil, proběhnou v interiéru sanační práce. Ty musí především zastavit řádění dřevokazné houby. Čtyřmi miliony korun na ně přispěl Moravskoslezský kraj. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků