Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínské muzeum chrání minulost už 130 let

Novojičínské muzeum se poprvé otevřelo veřejnosti před 130 lety na svatého Štěpána. Dnes je to instituce, která nejen uchovává artefakty minulosti, ale je také nositelem kulturního a společenského života.

Usnesení o vzniku muzea přijalo tehdejší novojičínské zastupitelstvo v roce 1887. Otevřeno pak bylo na sv. Štěpána 1889, tehdy v budově Vyšší reálné školy na dnešní Divadelní ulici. 

“Už při tom slavnostním otevření mnozí záviděli Novému Jičínu, jak nádhernou kolekci má. Převážně geologie, mineralogie a paleontologie byly tehdy směrodatnými ukazateli, a daly se srovnávat se sbírkami ve vídeňském císařském muzeu,” připomněl  počátky muzea Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.  

Po druhé světové válce muzeum přesídlilo do Žerotínského zámku. V novodobé historii nese název Muzeum Novojičínska.

“Základní funkce muzea je ochrana sbírek, aby tyto sbírky mohli vidět lidé i za sto, dvě stě let.  Ty sbírky, které vystavujeme, to je možná tak půl promile toho všeho, co muzeum ve svých depozitářích ochraňuje,” uvedla Sylva Dvořáčková, Muzeum Novojičínska.

Součástí muzea je v bývalém okrese Nový Jičín i celá řada poboček.  “Nejznámější je asi Zámek Kunín,” dodala Sylva Dvořáčková. 

Aktuálně muzeum připravuje pro návštěvníky i nové objekty, například Zámek Nová Horka nebo nové muzeum Tatry v Kopřivnici. Tyto velké projekty se daří realizovat díky prostředkům evropské unie a zřizovatele muzea, kterým je Moravskoslezský kraj

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


VKUS-BUSTAN s.r.o.- Nový Jičín
Nový Jičín
od 8 110 Kč/měsíc

Detail

JRG CARGO plus s.r.o. pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

DANĚ V POHODĚ, spol. s r. o. pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry