Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do nemocnice lze vstoupit jen hlavní bránou, negativní reakci veřejnosti se její vedení snaží zmírnit změnami v parkování

Nemocnice v Novém Jičíně uzavřela spodní vchod do svého areálu. Pacienti a návštěvníci tak musí využít pouze hlavní vstup u vrátnice. Důvodem opatření je podle vedení zdravotnického zařízení zvýšení bezpečnosti pacientů a zaměstnanců.

Spodní brána do nemocnice je uzavřena od konce loňského roku, projít mohou pouze zaměstnanci. Na opatření si stále těžko zvykají pacienti. Parkovat zde mohou tři hodiny zdarma, ale musí teď celý areál obejít. 

“Já nevím, o co tady jde. Abychom parkovali na placeném parkovišti?” rozhořčil se muž před zavřenou bránou. “Byli jsme tu před vánoci a normálně to bylo otevřeno. Nepochopím, proč to je zavřené. Auta tady stojí, je tu parkoviště, a je to teď daleko,” přidal se další pacient nemocnice.

Důvodem uzamčení vstupu z Purkyňovy ulice je podle vedení nemocnice zvýšení bezpečnosti pacientů a zaměstnanců, a je to pouze jeden z plánovaných kroků, kterými nemocnice reaguje na provedenou analýzu bezpečnosti. 

“Nemocnice je zařízení, které musí být přístupné všem. A když je zařízení přístupné všem, tak se tady stahují lidé, kteří toho zneužívají a kteří v areálu nemocnice tráví čas, který není spojený ani s ošetřením, ani s návštěvou pacientů,” uvedl Jan Káňa, ředitel Nemocnice Nový Jičín.  

Za loňský rok došlo podle informací nemocnice k více než pěti set případům neoprávněného vniknutí do areálu a ke dvěma napadením personálu. 

“Mohu potvrdit, že jsme zaznamenali několik oznámení ze stran pracovníků nemocnice, a to  zejména v souvislosti s řešením osob, které jsou bez domova, kteří se zdržovali v různých čekárnách. Byly tam také případy některých agresivních pacientů,” potvrdil Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín. 

Bezpečnostní opatření nemocnice v podobě uzavření spodního vstupu se přesto snažila zmírnit novojičínská radnice. 

“My jsme dvakrát s vedením nemocnice jednali na toto téma. Bohužel se nám nepodařilo jejich názor ovlivnit a změnit. Areál nemocnice je ve vlastnictví Moravskoslezského kraje, Nemocnice Nový Jičín, která je členem skupiny Agel, má tento prostor v pronájmu. Nejedná se o majetek města, takže město Nový Jičín nemohlo v tomto smyslu nic ovlivnit, protože brána i příjezdová komunikace je ve vlastnictví kraje,” konstatoval Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

V návaznosti na to, že pacienti musí vstoupit do zdravotnického zařízení pouze kolem hlavní vrátnice, vznikají v této lokalitě dopravní komplikace spojené s parkováním.Kromě hlavního  placeného parkoviště teď odstavují vozidla na různých místech v sousedství ulice K nemocnici, často také tam, kde už je to na hraně průjezdnosti komunikace. 

“V současné době reagujeme na množství podnětů a stížností, že většina pacientů se snaží vozidlo zaparkovat v horní části nemocnice, a tam ty kapacity parkovacích míst bohužel nejsou. Takže to má dopad na dopravní situaci,” podotkl ředitel městské policie. 

“Je jasné, že toto opatření se nemohlo setkat s příznivou reakcí. My jsme si toho byli vědomi. Proto po dohodě s městem budeme tuto situaci řešit tím, že se pokusím navýšit kapacitu parkování,” reagoval ředitel nemocnice.

Držitelé průkazů ZTP mohou parkovat přímo v areálu a od ledna platí nařízení, že zde mohou vjet a parkovat i osoby, které je doprovází. Speciální parkovací místa jsou také vymezena pro pacienty radioterapie přímo u tohoto pavilonu. 

Po jednáních s radnicí rovněž nemocnice přistoupila k tomu, že zpoplatněné parkoviště u hlavního vstupu bude od února od 15 do 20 hodin zdarma. A to nejen pro návštěvy zdravotnického zařízení, ale i pro ostatní veřejnost.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy